play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Kuriozitete

A përdorim vërtet vetëm 10 për qind të trurit?

today01/02/2023

Background
share close

Do I Only Use 10% of My Brain? - YouTube

Mitet janë me të vërtetë argëtuese dhe edhe pse ne nuk i rrëzojmë sepse ato disi i përshtaten nevojave tona, realiteti pas tyre mund të jetë çuditërisht i ndryshëm nga ai që ne besojmë se është i vërtetë.

Pretendimi se edhe Ajnshtajni përdori 5 për qind të trurit të tij tingëllon si një justifikim i mirë për shumicën e njerëzve me inteligjencë mesatare që të mos bëjnë shumë përpjekje. Çfarë mendoni ju?

Miti se ne përdorim vetëm 10 për qind të trurit tonë mund të ketë origjinën në fillim të shekullit të 21-të kur neurokirurgu Carl Lashley hoqi pjesë të trurit të minjve dhe zbuloi se ai mund të dëmtonte zona të korteksit cerebral ndërsa minjtë ende kryenin detyrat dhe silleshin me saktësi. .

Ose, disa besojnë, miti u zgjerua nga gazetari Lowell Thomas në parathënien e tij për “Si të fitosh miq dhe të ndikosh njerëzit” të Dale Carnegie. Baza e vlerësimit të tij është “Teoria e ruajtjes së energjisë” nga William James, i cili bëri kërkime në departamentin e psikologjisë në Universitetin e Harvardit në vitet 1990. Thomas citoi gabimisht një psikolog amerikan duke thënë se një person mesatar “zhvillon vetëm 10% të aftësisë latente mendore”. Në fakt, James shkroi në përgjithësi për “energjinë tonë mendore latente”.

Me kalimin e viteve, rezultatet e disa studimeve të trurit kanë shkaktuar edhe më shumë mite rreth këtij pretendimi të rremë, dhe njerëzit shpesh i interpretojnë gjërat në një mënyrë që u përshtatet atyre. Megjithatë, sot ka burime shumë më të forta që vërtetojnë se ne përdorim 100 për qind të trurit, jo vetëm 10 për qind.

Gjenetikët thonë se organet që nuk i përdorim bëhen jofunksionale me kalimin e kohës. Truri ynë nuk mund të jetë një përjashtim nga ky rregull. Për më tepër, edhe dëmtimet e vogla të trurit mund të shkaktojnë sëmundje që prekin të gjithë trupin, duke treguar se sa e rëndësishme është që truri ynë të funksionojë në tërësi.

Pra, përgjigja për pyetjen tonë është: Jo! Jo vetëm që jemi të aftë të përdorim të gjithë trurin tonë, por duhet ta bëjmë këtë në mënyrë që të funksionojmë si njerëz të shëndetshëm.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Show Biz

Hidhet shorti! Ja kur do të performojë Shqipëria në Eurovizion!

Fituesja e Festivalit të Këngës Albina Kelmendi dhe familja e saj do të performojnë këngën “Duje” në gjysmëfinalen e dytë në Eurovizion më 11 maj të këtij viti. Shqipëria do të jetë në gjysmëfinale me Armeninë, Qipron, Danimarkën, Estonin, Greqinë, Islandën, Rumaninë, Australinë, Austrinë, Gjeorgjinë, Lituaninë, Poloninë, San Marinon dhe Slloveninë. Eurovizioni këtë vit do të mbahet në Liverpul, pasi situata në Ukrainë është ende plot tensione. Të tria netët […]

today01/02/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%