play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Kuriozitete

7,5 kilogramësh! Ky është një nga fëmijët më të mëdhenj të lindur ndonjëherë në botë

today27/01/2023

Background
share close

Brazilian Mother, Cleidiane Santos dos Santos, gives birth to a giant baby  measuring 2ft tall and weighing in at 16 pounds

Angerson dos Santos me gjatësinë e tij prej 60 centimetrash dhe një peshë prej 7,5 kilogramësh është një nga fëmijët më të mëdhenj të lindur ndonjëherë në botë, shkruan faqja today.it.

I porsalinduri lindi me prerje cezariane në spitalin ”Padre Colombo” në Parintins, në shtetin e Amazonës, në Brazil.

Vendimi për një lindje cesariane u mor nga mjekët kur nëna 27-vjeçare, Cleidiane Santos dos Santos, shkoi në spital për një vizitë rutinë obstetrike.

“Shumë e rrezikshme për ta çuar shtatzëninë deri në fund me lindje natyrale prandaj zgjedhja e shtrimit në spital dhe e prerjes cezariane ishte zgjedhja e duhur’’, theksuan mjekët.

 

 

Megjithatë, rasti i jashtëzakonshëm nuk paraqet një rekord që sipas rekordeve botërore Guinness e mban zonja Carmelina Fedele e cila në Aversa në vitin 1955 lindi një të porsalindur me peshë 10,2 kilogramë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Show Biz

Rita Ora e konfirmon: Jam martuar!

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Rita Ora, ka konfirmuar më në fund se është martuar me të dashurin e saj Taika Waititi, duke e përshkruar dasmën e saj si “perfekte”. “Po, unë jam martuar. Tashmë jam zyrtarisht jashtë “tregut”. Zgjodha ta mbaja sa më private”, ka thënë Rita Ora teksa foli në “Heart Radio Breakfast” për të promovuar këngën e saj më të fundit “You Only Love Me”, të cilën e […]

today27/01/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%