play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  LIVE CLUB FM SHQIPËRI

 • cover play_arrow

  LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

 • cover play_arrow

  LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

350 orë diell çdo muaj/ Publikohet lista e qyteteve me më shumë diell në Evropë, ku ndodhet Tirana

today01/03/2024

Background
share close

Dimrat po bëhen më të butë, siç e kemi parë edhe vetë muajin e fundit. Temperaturat i ngjajnë më shumë pranverës sesa dimrit, dhe sezoni i skijimit dhe udhëtimit me sajë po dështon në shumë destinacione evropiane për shkak të motit shumë të ngrohtë.

Kjo periudhë e vitit është ideale për udhëtime, për të eksploruar qytete dhe për të zhytur kulturën dhe historinë. Dhe për të qenë të sigurt se do t’ju presë moti i mirë dhe shumë diell në destinacionin tuaj, është mirë të dini se cilat janë qytetet më me diell në Evropë. Shumica e tyre, siç pritej, ndodhen në Itali dhe Spanjë. Domethënë rajonet jugore të atyre vendeve, mund të mburren me disa qytete me një numër mbi mesataren e ditëve me diell. Në krye të listës është Alicante në Spanjë, me 349 orë diell në muaj dhe Catania në Siçili është në vendin e dytë me 347 orë diell, ndërsa kryeqyteti jonë, Tirana ndodhet në vendin e 16-të.

Lista e qyteteve më me diell në Evropë

 1. Alicante, Spanjë (349 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 19 gradë)
 2. Catania, Itali (347 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 20 gradë)
 3. Murcia, Spanjë (346 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 20 gradë)
 4. Malaga, Spanjë (345 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 20 gradë)
 5. Messina, Itali (345 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 19 gradë)
 6. Valencia, Spanjë (343 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 20 gradë)
 7. Nice, Francë (342 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 17 gradë)
 8. Las Palmas, Spanjë (341 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 20 gradë)
 9. Granada, Spanjë (341 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 17 gradë)
 10. Palermo, Itali (340 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 19 gradë)
 11. Sevilja, Spanjë (340 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 21 gradë)
 12. Zaragoza, Spanjë (340 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 17 gradë)
 13. Marseille, Francë (339 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 17 gradë)
 14. Barcelona, ​​Spanjë (339 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 18 gradë)
 15. Palma de Mallorca, Spanjë (337 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 19 gradë)

16-30. Tiranë, Romë, Athinë, Madrid, Napoli, Bari, Torino, Valladolid, Sofje, Zyrih, Verona, Lisbonë, Venecia, Milano, Firence.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *