play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: March 2024

163 Results / Page 1 of 19

Background

Politikë

PROFIL/ U zgjodh sot në krye të bashkisë Himarë pas dorëheqjes së Goros, kush është Blerina Bala

Blerina Bala është drejtuesja e re e bashkisë së Himarës, pasi siguroi 15 vota pro në Këshillin Bashkiak. Mbledhja për caktimin e drejtuesit të ri, pasi Fredi Beleri dhe Jorgo Goro janë në burg, u mbajt në bashki këtë të premte. Bala ka qenë anëtare e Partisë Socialiste dhe nënkryetare për disa kohë në bashkinë e Himarës. Pas mbledhjes, ajo tha se fokusi kryesor do të jetë në punë, me […]

today29/03/2024

Ekonomi

900 euro paga mesatare deri në fund të vitit! Ja sa do jetë rritja për mjekët, infermierët dhe mësuesit

Reforma e ndërmarrë nga qeveria gjatë vitit 2023 për rritjen e pagave do të finalizohet deri në fund të 2024. Vendimi “Për miratimin e dokumentit të politikave prioritare 2025–2027”, i botuar në Fletoren Zyrtare, përcakton nivelet e reja të pagave që synohet të arrihen deri në fund të vitit 2024 për punonjësit e administratës qendrore, të pushtetit vendor, mjekët, mësuesit dhe infermierët. Mbështetur në këtë reformë, synohet që në vitin […]

today29/03/2024

Interesante

Testohet vaksina për drogën: Mund të shpëtojë përdoruesit e kokainës

Përdorimi i kokainës ka mbërritur një nivel rekord: Ekspertët në Kombet e Bashkuara vlerësojnë se rreth 22 milionë njerëz e kanë marrë këtë drogë në vitin 2021, e kjo është më shumë se popullsia e shtetit amerikan të New York-ut. Në Europë, kokaina është droga e dytë më e zakonshme në rrugë pas kanabisit. Substanca, e nxjerrë nga gjethet e kokës, është shumë problematike dhe mund të shkaktojë dëmtim të […]

today29/03/2024

Sport

Në “Euro 2024” me 26 futbollistë? Ja kur pritet të merret vendimi i UEFA-s

UEFA do të shqyrtojë mundësinë e rritjes së numrit të futbollistëve për skuadrat pjesëmarrëse në Europianin 2024, nga 23 që është vendosur aktualisht, në 26. Reagimi i qeverisë europiane të futbollit vjen pas thirrjes së bërë nga një numër i konsiderueshëm i trajnerëve të përfaqësueseve pjesëmarrëse, të cilët kërkuan rikthimin e rregullit të skuadrave me 26 futbollistë. Ndër emrat që shfaqën edhe publikisht qëndrimin e tyre ishin Gareth Southgate i […]

today29/03/2024

Bota

Festa e Pashkëve/ Britanikët paralajmërohen për vonesa dhe trafik të rënduar

Britanikët janë paralajmëruar se do të përballen me vonesa dhe trafik të madh gjatë periudhës se Pashkëve ku miliona njerëz priten të udhëtojnë përmes autostradave. Aeroportet gjithashtu do të përgatiten për një numër rekord pasagjerësh. RAC paralajmëroi se udhëtimet në rrugët e njohura mund të zgjasin dy herë më shumë se zakonisht, pasi fundjava e Pashkëve do te çoj në një pushim dy-javor për shumë shkolla. Trenat janë vendosur gjithashtu […]

today28/03/2024

Bota

Rekord i ri emigrantësh në La Mansh! Mbi 4, 600 azilkërkues kanë mbërritur në Britani, shtohet presioni mbi Rishi Sunak

Më shumë se 4,644 azilkërkues kanë mbërritur në Britani me varka të vogla deri më tani gjatë 2024-tës, një rekord ky për tre muajt e vitit që i jep një dhimbje të re koke kryeministrit Rishi Sunak. Të dhënat e ministrisë së brendshme në Londër tregojnë se shifra e emigrantëve që kaluan La Manshin me varka të vogla e gomone deri më 26 mars është më e lartë se 3,770 […]

today28/03/2024

Bota

Turqia përgatitet për zgjedhjet vendore

Të dielën në Turqi zhvillohen zgjedhjet lokale që shihen si një provë për popullaritetin e presidentit Recep Tayyip Erdogan, partia e të cilit do të përpiqet të rifitojë disa nga qytete kryesore që i humbi pesë vjet më parë. Nëse opozita arrin të mbajë qytetet kryesore, kjo mund të shërbente për rigjallërimin e saj, pas humbjes në zgjedhjet presidenciale vitin e kaluar. Në zgjedhjet e fundit vendore të mbajtura në […]

today28/03/2024

Aktualitet

Qeveria kalon vendimin për pagesat elektronike, projekti pilot në Tiranë, Dibër dhe Përmet, si do bëhet përzgjedhja e 300 përfituesve të parë

Këshilli i Ministrave ka kaluar gjatë ditës së sotme vendimin për projektin pilot të përdorimit të pagesave të shpejta elektronike. Kjo nismë që do të zbatohet fillimisht në tre qytete, synon që të rrisë konkurrencën dhe inovacionin në sektorin financiar, duke ofruar një shpërndarje të drejtë dhe të shpejtë të shërbimeve dhe produkteve financiare për qytetarët. Sipas Ministër Shteti për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit, Delina Ibrahimaj, përzgjedhja e qytetarëve […]

today28/03/2024

Show Biz

Statuja që presupozohej t’i ngjante Princit Philip dhe që kushtoi 150 mijë paund do të shembet

Skulptura 3.9 metrash e Princit Filip, ka qëndruar përballë Universitetit të Kembrixhit që nga viti 2014. Busti prej bronzi u ngrit pa leje planifikimi për të përkujtuar 35 vjetorin e Filipit si kancelar universiteti. Është një vepër arti abstrakte që ka kushtuar rreth 150 mijë pound. Pritja për të ishte e keqe, që asnjë artist nuk e ka konfirmuar ndonjëherë se ishte pas veprës. Tani këshilli i qytetit ka lëshuar […]

today28/03/2024

0%