play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: January 2024

232 Results / Page 1 of 26

Background

Aktualitet

Matja e audiencës, dakordësi për strukturën. Në përbërje Tv kombëtare, lokale dhe kompani marketingu

Shqipëria është ndër të paktat vende jo vetëm në Europë por dhe në rajon që ende nuk ka një matje reale të audiencës për mediat audiovizive. Kjo jo vetëm është rekomandim në progres-raportin e vitit të shkuar, por dhe vjen si një nevojë e vetë tregut mediatik dhe atij të marketingut. Për ta shtyrë përpara këtë proces, Autoriteti i Mediave Audiovizive ka thirrur tryezën e dytë me përfaqësuesit e këtyre […]

today31/01/2024

Bota

Etiopia vlerëson kthimin e avionit të saj të parë, të vjedhur nga Mussolini në vitet 1930-të

Avioni i kuq me dy vende, i quajtur me emrin e bijës së perandorit vendas Haile Selassie, ishte braktisur në vitin 1936 kur Italia pushtoi vendin afrikan. Tashmë rreth nëntë dekada pasi u vodh nga forcat fashiste te Benito Mussolini, qeveria italiane ka kthyer zyrtarisht avionin e parë të prodhuar nga Etiopia. Dorëzimi zyrtar i avionit u celebrua sot nga kryeministri i vendit Abiy Ahmed. “Sot është një ditë krenarie […]

today31/01/2024

Sport

Seria B: Futbollist i vjedh kolegut makinën

Një ngjarje e pabesueshme ka ndodhur në klubin e Sudtirol, që militon në Serinë B italiane. Një futbollist i kësaj skuadre i ka vjedhur kolegut të tij makinën, teksa më pas ka nisur një ndjekje e ethshme në rrugët e qyteti nga polica derisa e kanë ndaluar. Klubi i Sudtirol bëri të ditur se ka larguar nga radhët e tij, duke prishur kontratën, futbollistin 19-vjeçar Amnei Mutasime, italo-maroken, i cili […]

today31/01/2024

Art & Kulturë

Ruajtja e monumenteve/ Akademikët e Shqipërisë diskutojnë me kolegët nga Kosova

Në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë u bë paraqitja e revistave “Iliria” dhe “Monumentet” e vitit 2024. Veprimtaria e organizuar nga komisioni i historisë dhe arkeologjisë paraqiti rezultatet shkencore të botuara në këto dy revista gjatë vitit 2023 në të cilat janë trajtuar edhe probleme të arkeologjisë dhe restaurimit të siteve arkeologjike. Arkeologu Neritan Ceka theksoi edhe abuzimet e deritanishme që janë bërë me site të rëndësishme të arkeologjisë, si […]

today31/01/2024

Sociale

Të parët për bullizëm në shkolla: Shqipëria dhe Franca kanë problemet më të mëdha me dhunën mes adoleshentëve

Bullizimi që do të thotë tallje, ofendim, frikësim, është kthyer në shqetësimin kryesor të fëmijëve dhe adoleshentëve në vendin tonë. Sipas raportimeve në nivel europian, Shqipëria dhe Franca janë dy shtetet që e raportojnë më shumë bullizimin e fëmijëve dhe adoleshentëve. “Në nivel kombëtar, për herë të parë në thuajse 10 vjet, që ekziston “I Sigurt.al”, bullizmi ka kaluar në ngjarjen numër 1 dhe në incidentin numër 1 që rapotojnë […]

today31/01/2024

Bota

Kundërshtari i luftës dhe i Putinit, Nadezhdin dorëzon kandidaturën në garë për president në Rusi

Politikani opozitar rus, Boris Nadezhdin, i cili haptazi ka bërë thirrje për ndaljen e pushtimit të Ukrainës nga Moska, e ka dorëzuar aplikacionin në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve të Rusisë për t’u regjistruar si kandidat për zgjedhjet presidenciale të 17 marsit. Nadezhdin tha të mërkurën në uebsajtin e tij zyrtar se i ka mbledhur mbi 110.000 nënshkrime mbështetëse, mbi pragun prej 100.000 nënshkrimeve të nevojshme për t’u regjistruar si kandidat. […]

today31/01/2024

Aktualitet

Revista e njohur reportazh për Shqipërinë: E paprekur nga koha, fshatra piktoreskë dhe gjurmë Të lashta të historisë

Shqipëria është një vend që po ngjall gjithnjë e më shumë kuriozitet në sytë e botës, jo vetëm për plazhet dhe historinë e saj, por edhe për zonat e thella piktoreske, që janë “pothuajse të paprekur nga koha”. Revista “House and Garden” i ka kushtuar një reportazh pikërisht Shqipërisë pak të njohur, fshatrave të largëta që mbulohen nga malet, ushqimit tradicional të bërë vetë, mënyrës së jetesës dhe rrënojave piktoreske […]

today31/01/2024

Sport

Nga 1 Shkurti, FSHF sjell në Tiranë ekspozitën unike për Paolo Rossi

Nga data 1 deri më 24 shkurt në Muzeun Kombëtar të Tiranës, Federata Shqiptare e Futbollit do të sjellë ekspozitën unike mbi jetën dhe karrierën e legjendës italiane të futbollit, Paolo Rossi, por edhe të ikonave të tjera botërore të këtij sporti. Të gjithë të apasionuarit pas futbollit do të kenë mundësinë që të shohin relike dhe sende personale që u përkasin personaliteteve më të mëdha të futbollit botëror ndër […]

today31/01/2024

Aktualitet

Shkarkohet nga detyra presidentja e Urdhrit të Psikologut, Valbona Treska

Presidentja e Urdhrit të Psikologut, Valbona Treska është shkarkuar nga detyra me 204 vota pro pas mbledhjes të Asambleja së Jashtëzakonshme e Urdhrit të Psikologut të Shqipërisë Nga 386 anëtarë të asamblesë, ishin 248 vota, ku 204 fletë votimi ishin të vlefshme, kurse të pavlefshme ishin 44. Asnjë votë nuk ishte kundër shkarkimit dhe asnjë nuk abstenoi. Treska u zgjodh si presidente e parë e Urdhrit të Psikologut në 2017 nga […]

today30/01/2024

0%