play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Club Goes To Hollywood

Viola Davis bën histori! Aktorja mban zyrtarisht statusin EGOT!

today06/02/2023

Background
share close

Aktorja 57-vjeçare, Viola Davis, u bë personi i katërt afrikano-amerikan që e arrin statusin “EGOT”, falë fitimit të  çmimeve  “Emmy”, “Grammy”, “Oscar” dhe Tony”, gjatë karrierës së saj.

Këtë triumf aktorja e arriti kur u nderuar me “Grammy” për librin me kujtime, “Finding Me”.

 Sapo u ngjit në skenë për të pranuar çmimin “Best Audiobook, Narration and Storytelling Recording”, Davis tha: “E kam shkruar këtë libër për ta nderuar Violën gjashtë vjeçare, për t’i kujtuar gëzimin, traumat dhe gjithçka që e ka karakterizuar jetën e saj.

Rruga deri këtu ka qenë një përvojë e jashtëzakonshme. Unë sapo u bëra me statusin ‘EGOT’”.

Viola Davis Becomes an EGOT With Grammy Win – Billboard

Viola e fitoi çmimin e parë “Tony” në vitin 2001 për rolin e saj në shfaqjen “King Hedley II”, kurse të dytin në vitin 2010 për prodhimin e Broadway-t, “Fences”.

Suksesi i radhës i aktores erdhi në vitin 2015 kur u bë gruaja e parë me ngjyrë që e u shpall “Aktorja më e mirë” në ceremoninë “Emmy”, ku  u vlerësua për rolin e saj në serialin dramatik, “How To Get Away With Murder”.

Trofeu “Oscar” erdhi dy vjet më vonë, në vitin 2017, kur u shpall “Aktorja më e mirë në rol dytësor”, për performancën e shkëlqyer ne filmin “Fences”.

Deri më tani, vetëm 18 veta e gëzojnë statusin “EGOT”, përfshirë këtu artistët, Whoopi Goldberg, Jennifer Hudson dhe John Legend.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Shëndetësi

Si të dalloni depresionin, simptomat që nuk duhet t’i injoroni

Nëse jeni të shqetësuar se mund të jeni në depresion, atëherë është e rëndësishme të kërkoni ndihmë për të ndaluar atë nga përshkallëzimi. Ndoshta ju ose një person i dashur thjesht ndiheni të mërzitur në këtë moment. Megjithatë, ka simptoma të përcaktuara qartë që mund të mësoni t’i njihni. Ja disa prej tyre: Një ndjenjë trishtimi Së pari, pyesni veten nëse ndiheni të trishtuar, të pashpresë ose bosh. Ju duhet të vlerësoni nëse nuk […]

today06/02/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%