play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Rajoni

Ura që pritet të transformojë udhëtimin në Ballkan, ja kur pritet të hapet

today19/05/2022

Background
share close

Një urë e financuar nga Bashkimi Evropian dhe e ndërtuar nga një kompani kineze, dhe që lidh dy brigje kroate, të cilat janë të ndara nga një pjesë e vogël e territorit të Bosnjë-Hercegovinës pritet të hapet së shpejti.

Ura Peleshac e Kroacisë, së shpejti, do t’iu mundësojë udhëtarëve të shmangin disa pika të kontrollit kufitar, teksa ndërtimi i saj në vlerë të 420 milionë eurove, është financuar 85 për qind nga Bashkimi Evropian.

Ura në fjalë që do të transformojë udhëtimin në Ballkan do të hapet në korrik, mirëpo jo të gjithë janë të mahnitur me strukturën e saj spektakolare dhe këtu e kemi fjalën për banorët vendas.

Sipas net.hr, ura prej 2.4 kilometrash, pritet të zhduk në mënyrë dramatike rrugët tokësore përgjatë bregdetit ballkanik.

Sipas mediave kroate, me hapjen e urës, shoferët në rrugën bregdetare të Kroacisë jugore aktualisht duhet të kalojnë një pikë të kontrollit kufitar në Bosnje e Hercegovinë, përpara se të kthehen sërish në Kroaci, që është territor i Bashkimit Evropian, pra më konkretisht rreth 9 kilometra më vonë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Rajoni

Moment i veçantë për Shqipërinë në Parlamentin Evropian, eurodeputeti irlandez mban fjalim me bluzën e kombëtares kuqezi

Një moment i veçantë ka ndodhur për Shqipërinë gjatë seancës së Parlamentit Europian këtë të mërkurë, ku eurodeputeti irlandez Ciaran Cuffe, ka mbajtur një fjalim i veshur me fanellën e kombëtares shqiptare. Gjatë fjalës së tij përballë ligjvënësve evropianë Cuffe tha se Shqipëria ka bërë progres në proceset integruese dhe theksoi se ka ardhur momenti që të hapen menjëherë negociatat për anëtarësim në BE. “Lufta në Ukrainë na tregoi, se paqja […]

today19/05/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%