play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Technology

Tashmë mund të blini rroba online për avatarët tuaj në Meta

today22/06/2022

Background
share close

Kompania Meta do sjellë një dyqan të ri të modës për avatarët, i cili do të jetë i aksesueshëm në Facebook, Instagram dhe Messenger. Avatarët janë e ardhmja e ndërveprimit social dhe Meta kërkon të ofrojë më shumë mjete të vetë-shprehjes përmes binjakëve tuaj dixhitalë.

Dyqani i modës së avatarëve të Meta-s do të shfaqë një sërë opsionesh veshjesh me avatar, me koleksione  nga shtëpitë e modës “Balenciaga”, “Prada” dhe “Thom Browne”.

Artikujt më të shtrenjtë dhe ekskluzivë të modës do t’u japin përdoruesve një shans për t’u dukur dhe për të shfaqur pasurinë, statusin, praninë e tyre, etj. Dhe siç na kanë treguar mediat sociale me kalimin e kohës, paraqitjet e popullaritetit dhe statusit janë një element masiv i shoqërisë së sotme.

Mund të duket e çuditshme për disa, apo edhe qesharake që njerëzit do të shpenzojnë para për pamjen e personazheve të tyre dixhitale. Por përdoruesit më të rinj po e bëjnë tashmë, dhe ndërsa vizioni metavers i Metës merr formë, ky do të bëhet një element gjithnjë e më i rëndësishëm.

Sidoqoftë, qëllimi më i gjerë është se Meta gjithashtu përfundimisht do t’u mundësojë krijuesve dixhitalë të sjellin artikujt e tyre të modës, të cilat më pas do të jenë në gjendje t’i shesin edhe në dyqan, duke ofruar mundësi të reja fitimi parash si për markat e modës ashtu edhe për zhvilluesit individualë/ artistët.

Por Meta duhet të ndërtojë bazat tani, dhe avatarët janë një pjesë kyçe e kësaj. Meta gjithashtu ka vënë së fundi reagimet e saj të avatarit të disponueshme në Instagram, ndërsa ka lançuar gjithashtu avatarë të përmirësuar 3D për t’u përdorur si në Facebook ashtu edhe në Instagram, në mënyra të ndryshme.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Interesante

Nga Panamaja tek Islanda/ Kush janë vendet pa ushtri, dhe cilat janë përfitimet e tyre

Kënga e famshme e Xhon Lenon e vitit 1969 “Give Peace a Chance” (Jepini një shans paqes) u bë një baladë kundër luftës për një brez, madje edhe më tej. Por pavarësisht shumë lëvizjeve për paqe që ekzistojnë, shumica e vendeve të botës nuk i dëgjojnë thirrjet për eliminimin e ushtrive. Aktualisht shpenzuesi më i madh për forcat e armatosura janë Shtetet e Bashkuara, me 801 miliardë dollarë të shpenzuara […]

today22/06/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%