play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Uncategorized

Studim: Dieta popullore që përdoret nga të famshmit, lidhet me 91% rritje të rrezikut të vdekjes kardiovaskulare

today19/03/2024

Background
share close

Sipas një studimi të ri, njerëzit që ndjekin një dietë popullore agjërimi me ndërprerje gati dyfishojnë rrezikun e tyre për të vdekur nga sëmundjet kardiovaskulare .

Një studim paraprak nga Shoqata Amerikane e Zemrës zbuloi se ata që kufizojnë ngrënien e tyre në më pak se 8 orë në ditë kishin më shumë gjasa të vdisnin nga sëmundjet kardiovaskulare sesa ata që hanin 12-16 orë në ditë. Ushqimi me kohë të kufizuar  është një lloj agjërimi me ndërprerje, ku njerëzit që kufizojnë kohën e ushqimit në një numër specifik orësh në ditë, i cili mund të variojë nga një dritare prej katër deri në 12 orë në 24 orë.

Një dietë e zakonshme është orari 16:8, ku hani për tetë orë dhe ‘agjëroni’ për 16, dhe është përdorur nga të famshëm si Jennifer Aniston, Heidi Klum dhe Jennifer Lopez. Kjo mënyrë e të ushqyerit është e popullarizuar në mesin e atyre që përpiqen të humbin peshë dhe studimet kanë sugjeruar më parë se në një kohë afatshkurtër, mund të përmirësojë presionin e gjakut, glukozën në gjak dhe nivelet e kolesterolit.

Megjithatë, hulumtimi mbi efektet afatgjata është i kufizuar. Për të adresuar këtë, studiuesit shqyrtuan 20,000 të rritur amerikanë me një moshë mesatare 49 vjeç për të hetuar ndikimin afatgjatë në shëndet të ushqimit të kufizuar në një orar tetë orësh.

Ata zbuluan se ata që hanë të gjithë ushqimin e tyre për më pak se tetë orë në ditë kishin një rrezik 91% më të lartë të vdekjes për shkak të sëmundjeve kardiovaskulare. Për ata me një sëmundje ekzistuese kardiovaskulare, ngrënia e më shumë se tetë por më pak se 10 orë në ditë u shoqërua me një rrezik 66% më të lartë të vdekjes nga sëmundjet e zemrës ose goditjet në tru. Autori i vjetër Dr Victor Wenze Zhong tha: Ne u befasuam kur zbuluam se njerëzit që ndiqnin një orar të ngrënies tetë-orëshe, me kohë të kufizuar, kishin më shumë gjasa të vdisnin nga sëmundjet kardiovaskulare.

“Edhe pse kjo lloj diete ka qenë e popullarizuar për shkak të përfitimeve të saj të mundshme afatshkurtra, hulumtimi ynë tregon qartë se, krahasuar me një interval kohor tipik të ngrënies prej 12-16 orë në ditë, një kohëzgjatje më e shkurtër e të ngrënit nuk shoqërohej me jetë më të gjatë”, tha ai.

Ushqimi i kufizuar në kohë nuk ul rrezikun e vdekjes nga ndonjë shkak.

Dr Zhong tha: Është thelbësore që pacientët, veçanërisht ata me sëmundje ekzistuese të zemrës ose kancer, të jenë të vetëdijshëm për lidhjen midis një dritareje ushqimi 8-orësh dhe rritjes së rrezikut të vdekjes kardiovaskulare.

“Gjetjet e studimit tonë inkurajojnë një qasje më të kujdesshme dhe të personalizuar ndaj rekomandimeve dietike, duke siguruar që ato të jenë në përputhje me gjendjen shëndetësore të një individi dhe provat më të fundit shkencore.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *