play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

High Tech Time

Sipas një sondazhi britanik,këta janë profesionistët më nervozë në trafik!

today01/03/2024

Background
share close

“Mjekët zënë vendin e parë për ngarje në mënyrë agresive, ndërsa parukierët janë shoferë më të qetë”, thuhet në një studim britanik që ka zbuluar lidhjet midis profesioneve të shoferëve dhe zakoneve të tyre të ngarjes.

Hulumtimi tregon lidhje të drejtpërdrejtë midis profesionit dhe zakoneve të ngarjes, duke zbuluar se cilat profesione janë më të prirura  për shpejtësi, parkim jo te rregullt  dhe sjellje të rrezikshme në trafik.

Sipas një sondazhi me 2 mijë britanikë, punëtorët e ndërtimit u dalluan si shoferët më të shpejtë, me më shumë se 70% të të anketuarve që pranuan se rregullisht e tejkalonin kufirin e shpejtësisë.

Profesionistët e mjekësisë pranojnë se shpesh nervozohen gjatë vozitjes, ku më shumë se një e katërta e tyre përdorin gjeste të papërshtatshme dhe bërtasin për të shprehur zhgënjimet gjatë ngarjes.

Parukierët tregojnë mirësjellje të veçantë në rrugë.

Can My Car Survive a Road Trip? | Firestone Complete Auto Care

Pothuajse të gjithë të anketuarit e këtij profesioni thonë se rregullisht i lënë të tjerët të hynë para tyre, ndërsa më së shumti vështirësi me parkimin kanë punonjësit e burimeve njerëzore.

Sondazhi tregoi gjithashtu se avokatët, punonjësit e medias dhe sipërmarrësit më së shpeshti parakalojnë dhe hyjnë në korsinë tjetër kur nuk duhet, duke shfaqur tendencë ndaj sjelljeve të rrezikshme.

Përkundër këtyre sjelljeve, shumica e shoferëve besojnë se drejtojnë mirë dhe kujdesen për sigurinë në komunikacion, edhe pse një numër i madh i tyre kanë pranuar se shpesh ndihen të nervozuar gjatë ngasjes.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%