play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Club Goes To Hollywood

Shuhet ylli i pakohë i ekranit të madh,Gina Llollobrigida!

today16/01/2023

Background
share close

Ka ndërruar jetë në moshën 95-vjeçare aktorja italiane Gina Lollobrigida, një nga yjet më të mëdha të kinematografisë evropiane në vitet 1950-1960.

Luigina Lollobrigida lindi më 4 korrik 1927. Vajza e një prodhuesi mobiljesh, Gina i kaloi vitet e adoleshencës duke shmangur sulmet e bombardimeve të kohës së luftës përpara se të studionte skulpturë në Akademinë e Arteve të Bukura të Romës.

Gina Lollobrigida, Film Beauty Who Charmed Hollywood, Dies at 95 - Bloomberg

Gina Lollobrigida – Yousuf Karsh

Një zbulues talentesh i ofroi asaj një audicion në “Cinecitta” – në atë kohë studioja më e madhe e filmit në Evropë dhe në lulëzimin e Italisë “Hollywood on the Tiber”.

E përshkruar shpesh si “gruaja më e bukur në botë”, filmat e saj përfshinin “Beat the Devil”, “Hunchback of Notre Dame” dhe “Crossed Swords”.

Filmi i saj i fundit i madh – së bashku me David Niven në “King, Queen, Knave” – erdhi në vitin 1972.

Lollobrigida gjithashtu mori disa pjesë në seritë televizive amerikane – duke përfshirë “Falcon’s Crest” dhe “Love Boat”

Karriera e saj u zbeh në vitet 1960 dhe ajo u zhvendos në fotografi dhe politikë.

Gina Lollobrigida, Italian screen star, dead at 95 | CBC News

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Show Biz

Zbulohet pas 25 vitesh misteri i vdekjes së Jack në drurin e mbështetur me Rose

“Titanik” rikthehet me rastin e 25-vjetorit të premierës dhe sjell me vete shumë pyetje pa përgjigje që zgjasin prej vitesh. Një prej tyre është nëse Jack nga Leonardo DiCaprio do të përshtatej në derën ku ishte shtrirë Rose. Nëse ai do të ishte ngjitur në të, ai mund të kishte jetuar. Regjisori James Cameron ka dhënë përgjigjen në një intervistë të fundit. Gjatë një paneli në Shoqatën e Kritikëve të Televizionit 2023, […]

today16/01/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%