play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

High Tech Time

Shkencëtarët krijojnë sensorin që ka nuhatjen më të fortë se të qenit!

today24/01/2023

Background
share close

Shkencëtarët besojnë se ndjenja e nuhatjes së një qeni është diku midis 10,000 dhe 100,000 herë më “e saktë” se ajo e njerëzve, sepse për çdo receptor të nuhatjes së erës që ka një njeri, një qen ka rreth 50.

Tani, studiuesit në Universitetin e Tel Avivit (TAU) kanë zhvilluar një sensor biologjik, ndjeshmëria e të cilit rivalizon atë të qenve.

Sensori dërgon sinjale elektrike si përgjigje ndaj pranisë së një ere aty pranë që roboti mund të zbulojë dhe interpretojë.

Në këtë studim të ri, studiuesit lidhën me sukses sensorin biologjik me një sistem elektronik dhe duke përdorur një algoritëm të mësimit të makinës ishin në gjendje të identifikonin aromat me një nivel ndjeshmërie 10,000 herë më të lartë se ai i një pajisjeje elektronike të përdorur zakonisht.

Sfida e biosensorëve është në lidhjen e një organi shqisor, si hunda, me një sistem elektronik që di të dekodojë sinjalet elektrike të marra nga receptorët.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Club Goes To Hollywood

Oscars 2023 po vijnë! Këto janë nominimet!

Akademia e Filmit ka zbuluar nominimet e edicionit të këtij viti, ku janë të përfshirë shumë nga filmat e zhanreve të ndryshme. “Everything Everywhere All at Once” kryesoi listën e nominimeve me 11 paraqitje të përgjithshme në kategoritë kryesore, duke përfshirë: Filmin më të mirë Aktoren më të mirë (Michelle Yeoh), Aktorin më të mirë në një rol dytësor (Ke Huy Quan) Aktoren më të mirë në një rol dytësor (Jamie […]

today24/01/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%