play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Rusia ndërpret furnizimin me energji elektrike për Finlandën

today13/05/2022

Background
share close

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, raporton BBC.

Ukraine war: Putin preparing for long haul, US intelligence says - BBC News

Operatori finlandez i rrjetit Fingrid tha se kompania ruse Inter RAO do të ndalojë furnizimet për shkak të “problemeve në marrjen e pagesave për energjinë elektrike të shitur në treg”.

Njoftimi vjen një ditë pasi Finlanda sinjalizoi synimin e saj për t’u bashkuar me NATO-n.

Finlanda blen vetëm 10% të energjisë elektrike të saj nga Rusia dhe sipas Fingrid ajo do të kompensojë mungesën duke marrë më shumë energji nga Suedia dhe duke rritur prodhimin në Finlandë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Rajoni

Serbia: Do të vijojmë të punojmë për tërheqjen e njohjeve të Kosovës

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Qeveria e Serbisë do të vazhdojnë të punojnë për tërheqjen e njohjeve të Kosovës, tha ministri i Drejtësisë Nikola Selakoviç. Ai iu drejtua publikut pas një seance të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të kryesuar nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, e thirrur pasi që Kosova më 12 maj aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës. “Si ministër i Punëve të Jashtme, sot ia dorëzova presidentit […]

today13/05/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%