play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Guinness

Rruga më e pjerrët në botë ka një vend në Guiness!

today25/04/2023

Background
share close

Ffordd Pen Llech në Harlech të Uellsit është rruga që ka arritur të  rrëmbejë  titullin e librit të rekordeve Guiness, duke sfiduar  rrugën  Baldwin në Dunedin të Zelandës së Re. 

Bëhet fjalë për një rrugë në veriperëndim të Uellsit që sfidon të gjithë personat  dhe çiklistët, që besojnë se mund t’ia dalin të ngjiten në rrugën më të pjerrët në botë.

Ffordd Pen Llech gjendet në qytezën Harlech e njohur për kështjella dhe këngë. Kohë më parë si rruga më e pjerrët në botë ishte shpallur rruga Baldwin në Dunedin të Zelandës së Re.

Por, ky titull tani i takon Ffordd Pen Llech që njëherësh është konfirmuar edhe nga zyrtarët e librit të rekordeve Guiness.

Banorët e kanë festuar  titullin  nëpër rrugë, me ç’rast është verifikuar pjerrtësia e saj prej 37.5%, kurse ajo në Zelandë të Re është prej 35%.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Club Goes To Hollywood

Dua Lipa,ylli në ngjitje me një pasuri marramendëse!

Që kur publikoi këngën e saj të parë në vitin 2015, karriera e Dua Lipës nuk ka qenë   në ngritje të vazhdueshme. Këngëtarja  ka grumbulluar tashmë një listë të gjatë hitesh dhe disa çmime dhe nderime të profilit të lartë, duke përfshirë tre çmime "Grammy", gjashtë "Brit Awards", dy "Billboard Music Awards". Dua ka thyer edhe dy rekorde Guinness (në vitin 2020, ajo shënoi rekordin për numrin më të madh […]

today25/04/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%