play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  LIVE CLUB FM SHQIPËRI

 • cover play_arrow

  LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

 • cover play_arrow

  LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

High Tech Time

“Porche” sjell teknologjinë që shmang aksidentet në semafor!

today08/05/2023

Background
share close

Kalimi në semafor të kuq konsiderohet një shkelje e rëndë e trafikut dhe mund të rezultojë në një përplasje me pasoja të rënda, prandaj Porsche ka projektuar një teknologji të re që duhet të ndihmojë në zgjidhjen e këtij problemi.

Bëhet fjalë për sistemin e dritave në automjet që ndjek ndërrimin e dritave në semafor dhe kështu u jep shoferëve një mundësi më të mirë ta dallojnë në kohë dhe të reagojnë.

New Porsche Cayenne boasts a high-tech cabin for enthusiasts with three screens | Mint

Teknologjia gjithashtu mund të zvogëlojë shanset e frenimit të rrezikshëm në situata emergjente kur një shofer sheh ndryshimin e semaforit shumë vonë, pasi ky skenar shpesh rezulton në goditjen nga një makinë tjetër që afrohet nga pas.

Sipas dizajnit të “Porsche”, sistemi përdor një kamerë, një burim drite dhe teknologji për të kontrolluar dritën në makinë.

Këto drita mund të vendosen sipër panelit të kontrollit, por edhe në vende të tjera në brendësi, dhe do të tregojnë dritën e kuqe, të verdhë dhe jeshile njësoj si një semafor.

Porsche joins forces with Israeli smart car startup to 'feel the road' better | The Times of Israel

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%