play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Guinness

“Pickering” ura më e gjatë e këmbësorëve në botë,hyn në Guiness!

today24/11/2022

Background
share close

Ura ikonike “Pickering” është shpallur nga Rekordet Botërore Guinness si ura më e gjatë e mbyllur e këmbësorëve në botë.

Ura prej 38 milionë $  që është bërë një pikë referimi në qytetin në lindje të Torontos fitoi rekordin me 250 metra gjatësi.

Një inxhinier i pavarur mati gjatësinë e urës së këmbësorëve nga skaji në skaj. I gjithë procesi u regjistrua dhe u verifikua më vonë nga zyrtarët e Guinness pasi u dorëzua.

Ura u përfundua në vitin 2018 dhe konsiderohet një vepër inxhinierike, e cila kalon 14 korsi të autostradës, gjashtë shina hekurudhore të drejtpërdrejta dhe një rrugë qyteti.

Arkitektura ikonike e urës theksohet gjatë natës me afër 300 drita LED.

Ky rekord botëror Guinness nuk është vlerësimi i parë për urën.

Në vitin 2019, ajo fitoi Çmimin e Dizajnit Urban të Qytetit të Pickering dhe Çmimin e Projekteve më të Mira Globale të Regjistrimit të Inxhinierisë.

 

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Kuriozitete

Sot dita e Falenderimeve në SHBA, gjithçka që duhet të dini për historinë e saj

“Dita e Falënderimeve” është një nga festat më të rëndësishme amerikane, me qëllim që banorët në anën tjetër të Atlantikut të shprehin mirënjohjen e tyre për bekimet që u solli viti i fundit. Ajo shënon fillimin e sezonit të festave, i cili zgjat deri në Vitin e Ri, siç është festuar çdo vit në Amerikë, por edhe në Gjermani, Brazil, Kanada, Japoni dhe 13 vende të tjera, gjatë të enjtes së […]

today24/11/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%