play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Technology

“Optimus” prezantohet më 30 shtator! Roboti humanoid i Elon Musk

today09/06/2022

Background
share close

Themeluesi dhe drejtori i kompanisë “Tesla”, Elon Musk, së fundmi ka bërë të ditur se
roboti humanoid do të prezantohet më 30 shtator. Bëhet fjalë për prototipin e robotit
humanoid që besohet se deri atëherë do të jetë funksional. “Optimus” apo “Optimus
Subprime” është roboti humanoid që Musk e paralajmëroi gjatë “Tesla AI Day” në gusht
të vitit të shkuar, ku prezantohet vizioni i miliarderit sa i përket robotit që do të mund të
kryente detyra të caktuara në vend të njeriut.

Musk: Tesla Bot Most Important Product Being Developed In 2022

“Optimus” do të jetë 1.7 metra i lartë dhe do të peshojë 56.6 kilogramë dhe do të prodhohet nga materialet e lehta, do të ketë
duar të ngjashme me ato të njeriut. Koka e tij do të jetë e pajisur me kamerë që përdor
autopilot të ndërtuar nga kompania Tesla, ndersa fytyra do të shfaqë ekranin që do të
tregojë informacionet e nevojshme. Ky robot do të mund të transportojë mallra deri në
45 kilogramë, e shpejtësia maksimale e lëvizjes do të jetë 8 kilometra në orë. Lëvizjet
do t’i bëjë falë 40 lëvizësve elektromekanik. Në treg do të kushtojë nga 10 mijë $ –

 

Tesla is actively hiring employees to develop Optimus robot architecture  for humans - Game News 24

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Ekonomi

Bordi i Transparencës, Ahmetaj: Do vazhdojë së ekzistuari

Bordi i Transparencës do të vijojë të caktojë çmimin e karburanteve në vend, pavarësisht sulmeve që kjo strukturë ka marrë nga opozita dhe jo vetëm, pas caktimit të çmimit të naftës në 258 lekë, nivel rekord që nga ngritja e bordit të transparencës. Pas mbledhjes së qeverisë Zv.kryeministri Arben Ahmetaj la të kuptohej se qeveria nuk do të ulë as nivelin e tatimit mbi vlerën e shtuar për naftën, edhe […]

today09/06/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%