play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

High Tech Time

Një avatar në transportin publik,për dëgjimin! Vjena e teston e para në botë!

today23/09/2022

Background
share close

Kompania e transportit publik të Vjenës “Wiener Linien” është e para në botë që teston një avatar për dëmtimin e dëgjimit në një aplikacion të transportit publik.

Aplikacioni është zhvilluar në bashkëpunim me kompaninë “Sign Time” dhe është i disponueshëm për telefonat celularë Android.

Siç njoftuan autoritetet e kryeqytetit austriak, avatari i gjuhës së shenjave quhet “Iris” dhe “Wiener Linien” është në kërkim të vullnetarëve për të testuar përdorimin e avatarit.

Në mënyrë që edhe njerëzit që përdorin gjuhën e shenjave të marrin të gjithë informacionin e nevojshëm për një udhëtim të qetë me automjetet e transportit publik, avatari virtual i punonjësve të Wiener Linien, “Iris”, në të ardhmen do të përkthejë informacione të rëndësishme, siç është planifikimi i rrugës së udhëtimit.

Pothuajse 5000 emra stacionesh “Wiener Linien” dhe pothuajse 30 lloje të keqfunksionimeve që ndodhin ose në automjete ose në rrjetin e linjave të transportit të qytetit janë përkthyer paraprakisht.

Weltneuheit: Avatar soll Störungen im Wiener Öffinetz in Gebärdensprache  übersetzt - Leitbetriebe Austria

Në rast të ndërprerjes së drejtimit, siç shpjegohet, informacioni përkatës duhet të jetë i disponueshëm drejtpërdrejt dhe automatikisht në gjuhën gjermane të shenjave.

Çdo pjesë e informacionit do të shënohet me një palë duar të kuqe.

vatar übersetzt Störungen im Wiener Öffinetz

Blerja dhe shfaqja e një bilete për transportin publik funksionon drejtpërdrejt dhe thjesht përmes aplikacionit.

Përkthime shtesë në gjuhën e shenjave do të përditësohen vazhdimisht.

Përveç versionit për telefonat Android, është planifikuar edhe një version për iOS, njoftuan autoritetet e Vjenës

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Club Goes To Hollywood

Nuk ka më dyshime! Leo Di Caprio dhe Gigi Hadid janë çifti më i ri i showbizz-it!

Marrëdhënia në mes Leonardo DiCaprios dhe Gigi Hadid po bëhet më e fortë. Dyshja e famshme tashmë kanë kaluar shumë kohë së bashku sipas burimeve të afërta me çiftin. Një burim tha për “Us Weekly”  se DiCaprio ka patur gjithmonë një vend të veçantë për modelen dhe se dyshja janë në një romancë. “Aktori i “Titanic” dhe modelja  janë zyrtarisht në lidhje dhe “kanë shumë miq të përbashkët”, shton burimi, […]

today23/09/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%