play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Guinness

Ngjiti “Everest”-in për herë të 10-të,Lhakpa Sherpa hyn në Guiness

today12/05/2022

Background
share close

Në moshën 48-vjeçare,nepalezja  Lhakpa Sherpa, është ngjitur në malin Everest për herë të 10-të,në lartësinë  8,848.86 m.

Arritja e saj, e raportuar nga vëllai i saj dhe e konfirmuar edhe nga një zyrtar nepalez, e bën atë gruan e parë që e arrin një gjë të tillë.

Për herë të fundit ajo bëri ngjitjen në vitin 2018.

She's Summited Everest 9 Times: Meet Lhakpa Sherpa, A World Record-Holder

“Ndjeva sikur e kisha arritur ëndrrën time, kur arrita majën e Everestit për herë të parë. Mendova me vete: Jo më, të jem vetëm shtëpiake”, ka thënë ajo për BBC-në përpara ngjitjes.

Lhakpa u zgjodh nga “BBC”-ja si një nga 100 femrat më frymëzuese dhe më me ndikim për vitin 2016.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

High Tech Time

“Ford” i shet 8 milionë aksione kompanisë elektrike “Rivian”

Kompania “Ford” shiti 8 milionë aksione tek prodhuesit e makinave elektrike “Rivian” për 214 milionë $, ose 26.80 $ secila, ka thënë prodhuesi amerikan i automjeteve në një deklaratë të fundit per “Reuters”. “Ford” n tani ka gati 94 milionë aksione, ose 10.5% të aksioneve, dhe është ende aksioneri i katërt më i madh në kompaninë me bazë në Irvine, Kaliforni, sipas të dhënave të Refinitiv. “Rivian” po lufton në […]

today12/05/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%