play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

High Tech Time

Në të ardhmen robotët do të qeshin në sinkron me njerëzit, në çastin dhe situatën e duhur!

today20/09/2022

Background
share close

Kushdo që ka ndarë një të qeshur me një mik e di se sa thellësisht lidhës mund të jetë humori.

Ndaj, është e arsyeshme që “shokët tanë” të ardhshëm robotë të kenë një shans më të mirë për të fituar besimin dhe dashurinë tonë nëse mund të qeshin me ne.

Kjo është arsyeja pse studiuesit japonezë po përpiqen t’i mësojnë robotët të qeshin në kohën e duhur dhe në mënyrën e duhur.

Rezulton se trajnimi i një AI (inteligjenca artificiale) për të qeshur nuk është aq i thjeshtë.

You have to distance yourself from it being a human': Meeting Ameca the  humanoid - CNET

“Sistemet që përpiqen të imitojnë bisedat e përditshme ende luftojnë me nocionin se kur duhet të qeshni”.

Në  një studim të botuar  në revistën “Frontiers in Robotics and AI”.

Studimi detajon kërkimin e ekipit për zhvillimin e një sistemi bisedor të AI, i fokusuar në të qeshurën e përbashkët për ta bërë më të natyrshme bisedën midis njerëzve dhe robotëve.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Club Goes To Hollywood

“The Woman King” filmi që ka përkufizuar karrierën e Viola Davis!

Realizimi i filmit, “The Woman King”, mori kohë për t’u xhiruar, por aktorja Viola Davis thotë se pritja për këtë projekt ia vlejti. “Në jemi në qendër të tregimit. Gratë me ngjyrë, me flokë të çuditshme, gratë zezake. Në këtë film nuk ka shpëtimtarë të bardhë. Ne nuk jemi mikesha të ngushta me askënd, e kemi autonominë tonë dhe agjencinë tone. Është një tregim femëror por edhe i fuqishëm. Për […]

today20/09/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%