play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Guinness

Ndërron jetë burri më i vjetër në botë

today19/01/2022

Background
share close

Saturnino de la Fuente burri më i vjetër në botë sipas librit të rekordeve Guinness ka ndërruar jetë këtë të martë në moshën 112 vjeçare. De la Fuente vdiq në shtëpinë e tij në Leon, një qytet i Spanjës veriperëndimore.

Ai kishte lindur në një lagje të Leonit në 11 shkurt 1909, dhe u shpall nga Libri i rekordeve Guinness si burri më i vjetër në botë  sepse kishte mbushur plot 112 vite. De la Fuente ishte këpucar dhe filloi të punonte në moshën 13 vjeçare në një kompani këpucësh, tregojnë mediat spanjolle.

Ai i kishte mbijetuar gjithashtu gripit spanjoll i cili u përhap dhe la mijëra viktima në 1908, bashkë me bashkëshorten e tij Antonia me të cilën kishte 7 vajza, 1 djalë dhe 22 nipër dhe mbesa. Saturnino de la Fuente pritej të festonte 113 vjetorin muajin e ardhshëm.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Show Biz

Ceremonia e ndarjes së çmimeve Grammy është shtyrë për shkak të Omicron

Ceremonia e ndarjes së çmimeve Grammy është shtyrë për 3 Prill në Las Vegas. Eventi ishte planifikuar për në 31 Janar në Los Angeles, por u shty për shkak të përhapjes masive të variantit Omicron. “Ne jemi të ngazëllyer për të marrë GRAMMY në Las Vegas për herë të parë dhe për të organizuar një shfaqje të klasit botëror,” tha Harvey Mason Jr., CEO i Akademisë së Regjistrimit. Komediani Trevor […]

today19/01/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%