play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Guinness

Me zemër të transplantuar në rekordet Guiness! Bert Jensen ia doli dy herë!

today27/02/2024

Background
share close

Bert Jensen, 57, nga Holanda, mbijetoi për gati 40 vjet me një zemër dhuruese që mori në Spitalin Harefield në Uckbridge, në veriperëndim të Londrës, në vitet 1980, duke e bërë atë Librin e Rekordeve Botërore Guinness si transplantin më të gjatë të zemrës.

Babai i dy fëmijëve dhe një pilot avioni, tha se ishte një “nder” që arrita rekord, por edhe se ai është ende mirënjohës për “dhuratën e pabesueshme” që mori nga donatori.

“Nuk e imagjinoja kurrë se do të arrija kaq larg,” tha Jensen, duke shtuar se ai ka vendosur një pikë referimi për të tjerët që tani kanë prova se është e mundur të jetosh gjatë me një zemër donatore.

Rekordmeni  u diagnostikua me kardiomiopati, një sëmundje që ndikon në aftësinë e zemrës për të pompuar gjakun në trup, kur ai ishte 17 vjeç, pasi shfaqi simptoma të ngjashme me gripin.

Operacioni i tij ishte transplanti i 107-të në Spitalin Harefield.

 

 

 

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%