play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

High Tech Time

Lojërat Olimpike Dimërore,aplikacioni celular nuk është i sigurt!

today20/01/2022

Background
share close

Aplikacioni i zhvilluar me rastin e Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit, i cili duhet të përdoret nga të gjithë pjesëmarrësit, “përmban” dobësi sigurie “për shkak të të cilave mund të rrezikohen të dhënat e atyre që e përdorin.Është një aplikacion “My2022” që duhet të përdoret nga atletët, audienca dhe media për të monitoruar situatën e coronavirusit në baza ditore. Aplikacioni ofron gjithashtu mundësinë e bisedës zanore, transferimit të skedarëve dhe lajmeve olimpike. Por grupi Citizen Lab, i specializuar në sigurinë kibernetike, pretendon se aplikacioni nuk ofron enkriptim për shumë nga skedarët e tij dhe Kina ka thënë tashmë se nuk ka arsye për shqetësim.Pyetjet në lidhje me aplikacionin vijnë në një kohë të rritjes së paralajmërimeve të sigurisë së vizitorëve përpara Lojërave Olimpike Dimërore, të cilat nisin  më 4 shkurt. Ata që vijnë në Lojërat Olimpike duhet të sjellin celularë “të disponueshëm” dhe të krijojnë adresa të veçanta emaili gjatë qëndrimit të tyre në Kinë, këshillojnë ekspertët e kompanisë së sigurisë Internet 2.0. Citizen Lab paralajmëron se mangësitë e aplikacionit mund të përdoren për keqpërdorim të të dhënave në rast të një sulmi hakeri. Megjithatë, autoritetet kineze pretendojnë se të gjitha të dhënat personale do të jenë të sigurta.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *