play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Guinness

Kungulli më i rëndë në botë,sapo hyri në Guiness!

today11/10/2022

Background
share close

Një mësues i hortikulturës nga Minnesota vendosi rekord të ri në SHBA, së fundi, për kungullin më të rëndë, pasi rriti një kungull gjigant që peshoi 2.560 paund, që i bie 1.161 kilogramë.

Travis Gienger, vendosi rekordin e ri dhe fitoi një konkurs vjetor të peshimit të kungujve në Kaliforninë Veriore.

Gienger e ka transportuar  kungullin e tij gjigant për 35 orë deri në Kampionatin Botëror në Gjirin Half Moon, në jug të San Franciskos.

“Ndoshta mund të mendoni që ngarja  në një stuhi bore është e keqe, por nuk e keni provuar ende të ngisni  me një kungull kaq të rëndë”, ka thënë ai.

Mr Gienger drove the gargantuan gourd for 35 hours to see his hard work pay off at the 49th World Championship Pumpkin Weigh-Off in Half Moon Bay, south of San Francisco

Gienger, i cili gjithashtu fitoi të njëjtin konkurs në Kaliforninë Veriore në vitin 2020, theu rekordin e vendosur javën e shkuar  në New York, ku një kultivues rriti një kungull masiv që peshoi 2,554 paund.

Një kultivues në Itali mban rekordin botëror për kungullin më të rëndë.

Ai rriti një kungull 2,702 paund në vitin 2021, sipas Librit të Rekordeve Botërore Guinness.

A horticulture teacher has set a new US record for the heaviest pumpkin after raising a giant gourd weighing 2,560lbs

A grower in Italy holds the world record for the heaviest pumpkin. He grew a 2,702lbs squash in 2021, according to Guinness World Records. Pictured: Mr Grienger's pumpkin

 

Travis Gienger stands behind his winning pumpkin at the 49th World Championship Pumpkin Weigh-Off in Half Moon Bay, California

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

High Tech Time

Shumë shpejt “IPhone” do të karikohet vetëm me valë!

Brenda pak vitesh telefonat "Apple" do të mund të karikohen ekskluzivisht me valë dhe  pajisja nuk  do të ketë as vend për t’u lidhur me një portë fizike. "Apple" ka vite që e përdor këtë portë në iPhone, përmes të cilit telefoni lidhet me karikuesin, por nga viti 2023 kjo duhet të ndryshojë – dhe jo vullnetarisht, por me forcë. Falë vendimit të Komisionit Evropian, nga qershori i vitit 2024, […]

today11/10/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%