play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Guinness

Iu deshën 4 minuta të identifikonte flamujt e botës dhe hyri në Guiness!

today09/09/2022

Background
share close

Një adoleshent nga Libani vuri në provë kujtesën e tij dhe theu një rekord Guinness duke identifikuar saktë të gjithë flamujt kombëtarë të botës në 4 minuta.

Hassan Dawy, 16 vjeç, arriti të identifikojë të gjithë flamujt me një kohë prej 6 sekonda më shpejt se rekordmeni i mëparshëm, Adam Saeed.

“Kam kaluar pjesën më të madhe të verës së vitit 2021 duke u praktikuar për të arritur këtë rekord”, u tha Dawy zyrtarëve të Guinness.

Hassan Dawy during his record attempt

“Më kujtohet që u dorëzova në një moment kur rekordi u thye përsëri me 18 sekonda dhe arrita në pikën 4 minuta e 6 sekonda.

Puna u bë shumë më e vështirë”, ka shtuar ai.

Dawy tha se ai përfundimisht vendosi të këmbëngulte në qëllimin e tij.

Dawy tha se përpjekja e tij e suksesshme për rekord arriti pas rreth 1000 përpjekjesh praktike.

“Unë kam çdo libër të rekordeve botërore Guinness që nga viti 2013, tani po jetoj ëndrrat e mia”, tha ai.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Europa

A janë ende të vlefshme pasaportat dhe letrat angleze pas vdekjes së mbretëreshës?

Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth II ka ndezur pyetjen nëse pasaportat e Mbretërisë së Bashkuar, Kanadasë, Australisë dhe Zelandës së Re si dhe dokumentet zyrtare nga këto shtete do jenë ende të vlefshme dhe se çfarë ndryshimesh do të pësojnë ato. Madhëria e saj vdiq të enjten më 8 shtator në Balmoral të Skocisë dhe do të pasohet nga Mbreti Charles III. Vdekja e saj ka rezultuar në pasiguri të ndryshme […]

today09/09/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%