play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Itali, zhurma në tualet konsiderohet shkelje e të drejtave të njeriut

today20/01/2022

Background
share close

Gjykata e Lartë në Itali, ka shtuar një nen të ri në shkeljen e të drejtave të njeriut, mes të cilave përfshihet skllavërimi, tortura dhe uria e imponuar.

Sipas Gjykatës Supreme, është vendosur një nen i posaçëm që konsideron si shkelje e të drejtave të njeriut edhe zhurmën që shkaktojnë tualetet. pra, për t’u thënë më thjeshtë, nëse tualeti i një fqinji shkakton shqetësim për ne, atëherë kjo konsiderohet si shkelje e të drejtave të njeriut. E gjitha ka të bëjë nga një padi, e ngritur nga një çift që ankohej për zhurmën që shkaktonte tualeti i fqinjit të tyre.

Çifti nga Genova, bëri një padi në gjykatën e endit, më pas në atë të apelit e duke e drejtuar çështjen deri në Strasburg.

Gjykata më pas vendosi pro çiftit. Ata detyruan fqinjin që kishte problemin me instalimet, që t’i paguante atyre 565 dollarë për çdo vit, me një total prej 10.760 dollarësh.

Vlen të përmendet këtu Italia ka procesin gjyqësor më pak efikas të Bashkimit Evropian , ku gjykatave iu duhet mesatarisht më shumë se 500 ditë për të arritur një përfundim të parë në çështjet civile dhe tregtare, përfundoi Komisioni Evropian në korrik. Apelimet e para zakonisht zgjasin pothuajse 800 ditë dhe ankesat në gjykatën e lartë shtrihen për rreth 1300 ditë.

Kryeministri Mario Draghi është zotuar të ndryshojë sistemin, i nxitur nga dëshira për të forcuar ekonominë e vendit dhe për të zhbllokuar fondet e rimëkëmbjes së koronavirusit nga Bashkimi Evropian.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *