play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

High Tech Time

Inteligjenca artificiale do të “pushtojë” çdo fushë të jetës për 10 vjet!

today04/10/2023

Background
share close

Shefi ekzekutiv i “SoftBank, Masayoshi Son tha se ai beson se inteligjenca e përgjithshme artificiale (AGI), inteligjenca artificiale që tejkalon inteligjencën njerëzore në pothuajse të gjitha fushat, do të realizohet brenda 10 viteve.

Duke folur në konferencën e korporatës “SoftBank World”, Son tha se beson se AGI do të dhjetë herë më inteligjente se shuma totale e gjithë inteligjencës njerëzore.

Ai vuri në dukje përparimin e shpejtë tek Inteligjenca Artificiale gjeneruese që tha se tashmë ka tejkaluar inteligjencën njerëzore në fusha të caktuara.

“Është e gabuar të thuhet se Inteligjenca Artificiale nuk mund të jetë më e zgjuar se njerëzit vetëm se është krijuar nga njerëzit”, tha ai.

“Inteligjenca Artificiale tani mëson vetë, trajnohet vetë   dhe nxjerr përfundime,ashtu si  qeniet njerëzore”.

Inteligjence Artificiale - Universiteti Metropolitan Tirana

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%