play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

High Tech Time

Google prezanton robotin që luan ping-pong!

today21/10/2022

Background
share close

Disa pamje te publikuara se fundi  tregojnë robotin e  Google që luan ping-pong duke kryer një aksion epik me 340 goditje, me një njeri.

Krahu robotik i avancuar shihet duke ecur pa mundim përgjatë anës së tij të tavolinës së ping-pongut ndersa kthen topin e kundërshtarit.

Aksioni monumental përfundon kur roboti bën një goditje të dobët drejt rrjetës, më shumë se katër minuta pasi filloi.

Man v Robot: Table tennis champion Timo Boll takes on Kuka robotic arm |  The Independent | The Independent

Google përdori skenarë trajnimi të botës reale dhe të bazuara në simulime për ta kthyer robotin në një lojtar kompetent pingpongu.Aktualisht luan ‘bashkëpunues’ me një njeri për ta bërë një aksion të mirë.

Sipas  Google aftësitë e tij mund të ndërtohen që të përputhen me nivelin e çdo njeriu.

Roboti përdor një platformë stërvitore të quajtur “i-Sim2Real”, shkurt për ‘simulim në jetën reale’

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%