play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Technology

Gjendet çanta e humbur prej mëse 60 vitesh, ja çfarë kishte brenda

today11/08/2022

Background
share close

Purse lost for 60 years recovered inside Ohio school building

Një çantë e kuqe, pak e zbehur nga fundi i viteve 1950 u gjet në vitin 2019 pas një dollapi në një shkollë në Ohio. Më shumë se 60 vjet më vonë, një punëtor vendas e gjeti ndërsa përpiqej të rregullonte një dorezë kabineti. Përmbajtja e çantës zbuloi se ajo i përkiste Patti Rumfoley, e cila e kishte lënë pa dashje në korridorin e shkollës në vitin 1957 si studente në shkollën e mesme Hoover.

Vajza nuk raportoi kurrë humbjen, e cila mbeti e paprekur për më shumë se gjashtë dekada. Çanta sekrete u zbulua aksidentalisht nga një punëtor vendas, i cili po riparonte një dollap për studentët. Teksa po përpiqej të rregullonte dorezën e lirshme, ai vuri re një objekt të ngecur mes mobiljeve të shkollës dhe murit.

Sekretariati i shkollës kontaktoi menjëherë Shoqatën e Alumni të Kantonit të Veriut me shpresën për t’ia kthyer çantën pronarit të saj të ligjshëm. Shoqata konstatoi se ishte një ish-studente. Kjo është Patti Rumfola e cila u diplomua në vitin 1960.

Falë rrjeteve sociale, punonjësit e shkollës kanë mundur të gjejnë familjen e Petës. Rezulton se ajo vdiq gjashtë vjet para se të gjendej objekti, duke mos ditur se e gjithë bota së shpejti do të mësonte për ekzistencën e saj. Ajo ishte 73 vjeç kur vdiq.

Kur pesë fëmijëve të Patty-t iu dorëzua çantën e thesarit të vitit 1957, ata i dhanë shkollës lejen për të ndarë fotot e përmbajtjes së ruajtur. Falë saj, familja e ngushtë mundi “të kthente në jetë” adoleshenten e shkollës së mesme Hoover.

“Ndihem shumë mirënjohës. Të gjithë jemi dakord që mamaja do të ishte shumë e emocionuar t’i shihte të gjitha. Ajo me siguri do të buzëqeshte nga veshi në vesh, duke e ditur që çanta u gjet, sepse falë saj ajo mund të kujtonte vitet e saj të adoleshencës”, u tha gazetarëve vajza Stephanie, duke mos fshehur emocionet e saj.

Ashtu si shumë vajza adoleshente të asaj kohe, Patty kishte përdorur fondatinë dhe buzëkuq, ditën kur humbi çantën e saj. Në çantën e kuqe, ndër të tjera, ishin kartat e saj të anëtarësimit në bibliotekën publike lokale, IMCA (Organizata Botërore e Rinisë) dhe Kryqi i Kuq Amerikan.

Janë ruajtur gjithashtu disa fotografi bardh e zi të familjes, miqve dhe një qeni. Patty madje kishte me vete një orar shkollor nga viti 1956 dhe një portofol me nëntë monedha./abcnews.al

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Ekonomi

Bordi ndryshon çmimin e karburanteve, rritet nafta dhe benzina

Bordi i transparencës ka publikuar sot çmimet e reja me të cilat do të tregtohet karburanti në vendin tonë në ditët në vijim, duke rritur çmimin edhe të naftës edhe të benzinës. Kështu, Nafta ishte 216 lekë- bëhet 221 lekë, Benzina ishte 200 lekë- bëhet 202 lekë, Gazi ishte 80 lekë- nuk ndryshon. Njoftimi i bordit: Bordi i Transparencës në datë 9 Gusht 2022, në mbledhjen e radhës vendosi:   […]

today11/08/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%