play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

High Tech Time

“Ford” i shet 8 milionë aksione kompanisë elektrike “Rivian”

today12/05/2022

Background
share close

Kompania “Ford” shiti 8 milionë aksione tek prodhuesit e makinave elektrike “Rivian”
për 214 milionë $, ose 26.80 $ secila, ka thënë prodhuesi amerikan i automjeteve në
një deklaratë të fundit per “Reuters”. “Ford” n tani ka gati 94 milionë aksione, ose 10.5%
të aksioneve, dhe është ende aksioneri i katërt më i madh në kompaninë me bazë në
Irvine, Kaliforni, sipas të dhënave të Refinitiv. “Rivian” po lufton në një treg konkurrues,
duke përfshirë konkurrencën nga kamioni elektrik i Fordit F-150 Lightning, ndërsa një
krizë e zinxhirit të furnizimit po kufizon prodhimin në fabrikat e tij. Prodhuesi i makinave
elektrike më herët uli prodhimin e tij të planifikuar për vitin 2022 në gjysmë në 25 mijë
automjete. Çmimi i shitjes së Fordit prej 26.8 $ për aksion më 9 maj ishte më i ulët se
shitja e Rivianit prej 28.79 $.Aksionet e Rivian kanë rënë gati 21% që kur CNBC
raportoi shitjen gjatë së fundi.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

High Tech Time

“Nokia” pritet së shpejti të vijë me një telefon premium

"HMD Global", e cila prodhon telefonat "Nokia", nuk ka prodhuar nën markën Nokia prej disa kohësh. Kompania madje deklaroi disa kohë më parë se nuk planifikon të prodhojë telefona të nivelit të lartë “Nokia” në të ardhmen e afërt. Megjithatë, tani një raport sugjeron se kompania është duke punuar në një pajisje premium. CNMO shkruan se HMD Global është duke punuar për një telefon që do të quhet “Nokia N73”. […]

today12/05/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%