play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Ekonomi

Euro bie në nivelin më të ulët 20-vjeçar mes luftës në Ukrainë

today22/09/2022

Background
share close

Euro ka rënë në një nivel historik të ulët kundrejt dollarit amerikan si rezultat i inflacionit në rritje, luftës në Ukrainë dhe rritjes së çmimeve të energjisë dhe ushqimeve, njofton Deutsche Welle.

Të enjten euro u ul në prej 0,9810 dollarë, niveli më i ulët në dy dekada.

Ajo erdhi pasi presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi mobilizimin e pjesshëm të rezervistëve në një përshkallëzim të luftës në Ukrainë dhe pasi Rezerva Federale zbatoi një tjetër rritje të fortë të normave të interesit si përgjigje ndaj inflacionit në rritje.

Rezerva Federale gjithashtu parashikoi se do të vinin më shumë rritje, gjë që la të habitur shumë ekspertë të tregut.

Ishte hera e parë që nga tetori 2002 që raporti euro ndaj dollarit arriti në 0.9814.

Banka Qendrore Evropiane (BQE) i ishte bashkuar shtytjes për të luftuar inflacionin vetëm kohët e fundit, por ka luftuar për ta frenuar plotësisht atë.

BQE, si shumë banka të tjera qendrore për ekonomitë e zhvilluara perëndimore, ka mbajtur vazhdimisht normat e interesit në ose afër zeros pothuajse pa ndërprerje që nga kriza financiare e vitit 2008. Objektivi ishte të nxiste rritjen ekonomike dhe inflacionin e moderuar prej rreth 2%.

Për vite me radhë, këto norma historikisht të ulëta mezi e mbajtën rritjen pozitive dhe nuk e nxitën inflacionin. Por ndërprerjet e furnizimit global në mes të pandemisë COVID e ndjekur nga lufta në ndikimin e Ukrainës në çmimet e produkteve bazë, si ushqimet dhe karburantet, tani janë kombinuar për të shtyrë inflacionin drejt 10%, duke bërë që bankat të rrisin normat në përpjekje për ta frenuar atë.

Edhe monedha të tjera ndërkombëtare po përjetojnë rënie historike

Sterlina britanike arriti në 1,1233 dollarë, më e ulëta në 37 vjet. Baht tajlandez, ringgit malajzian, dollari i Singaporit dhe kurora suedeze kanë shënuar rënie të mëdha të reja.

Dhe won-i i Koresë së Jugut ra mbi shenjën e tij simbolike 1,400 për dollar për herë të parë që nga viti 2009, ndërsa jenit kinez ra rreth 20% ndaj dollarit këtë vit dhe me 144.29 për dollar është afër nivelit më të ulët në 24 vjet.

Si dollari australian ashtu edhe ai i Zelandës së Re u ulën në nivelin më të ulët që nga mesi i viteve 2020.

Për të luftuar pasojat, u caktuan takime të bankave qendrore në Tajvan, Japoni, Filipine, Britani, Norvegji dhe Indonezi, me rritje të mëdha që priten në shumicën e vendeve.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Aktualitet

Shkodra me mole turistike, ja projekti!

Molet turistike “Almonit” në liqenin e Shkodrës është projekti që së shpejti do të krijojë infrastrukturën e nevojshme për lundrimin turistik në liqen midis Shkodrës – Shirokës – Zogajt dhe Vir Pazarit. Liqenit të Shkodrës do t’i shtohen tre mole për t’i shërbyer sa më mirë turizmit. Projekti synon planet afatgjata për të pasur edhe një herë, si vitet e mëparshme, lundrim në Liqenin e Shkodrës. “Me një tjetër projekt […]

today22/09/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%