play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Club Goes To Hollywood

Elton John fiton statusin e famshëm “EGOT”

today16/01/2024

Background
share close

Elton John, është shndërruar në EGOT, kengetari britanik  u vlerësua nga ceremonia e ndarjes së çmimeve “Emmy”, për projektin e tij filmik “Elton John Live: Farewell Dodger Stadium”.

Akronimi “EGOT”  përdoret për të përshkruar një person i cili ka fituar të gjitha çmimet si “Emmy”, “Grammy”, “Oscar” dhe “Tony”, siç ka ndodhur me emra   të tjerë legjendarë si Jennfier Hudson, Mel Brooks, John Legend, Whoopi Goldberg, Audrey Hepburn, etj.

Elton John më parë kishte pranuar dy çmime “Oscar” për kategorinë “kënga më e mirë origjinale” një në vitin 2020 për këngën “(I’m Gonna) Love Me Again” në filmin “Rocketman” dhe “Can You Feel the Love Tonight” për filmin “Lion King” një në 1995.

Elton John Wins First Emmy, Gets Prestigious EGOT Honor

Çmimin “Tony”, ai  e fitoi në vitin 2000 për punën e tij në muzikën dhe tekstin për shfaqjen “Aida”.

Kengetari  i cili nuk ishte i pranishëm për te  marrë trofeun, në një deklaratë për CNN ka thënë se po ndihet shumë i nderuar tani që i përket grupit të talenteve të mëdhenj.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%