play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

High Tech Time

Dhomën më të qetë në botë e ka krijuar “Microsoft”

today06/02/2023

Background
share close

Në vitin 2015,”Microsoft” krijoi dhomën më të qetë në botë në selinë e saj në Uashington, e cila hyri në Librin e Rekordeve Guinness.

Niveli i zhurmës në të është -20.35 decibel A (dB(A)).

Njerëzit mund të qëndrojnë në të për maksimum një orë.

Vetëm pak minuta pasi të keni hyrë në këtë dhomë, do të filloni të dëgjoni rrahjet tuaja të zemrës.

Pas kësaj, do të dëgjoni lëvizjen e kockave dhe rrjedhjen e gjakut.

Qëllimi i ndërtimit të kësaj dhome ishte të eliminonte të gjitha zhurmat e jashtme.

Pa tinguj nga bota e jashtme, heshtja e plotë gradualisht do të kthehet në një gumëzhimë të padurueshme në veshët tuaj.

“Kur të ktheni kokën, do ta dëgjoni atë lëvizje. Frymëmarrja juaj do të duket shumë e zhurmshme”, ka thënë Hundraj Gopal, i cili ndërtoi dhomën.

Është bërë nga gjashtë shtresa betoni dhe çeliku. Mbi dysheme, tavan dhe mure vendosen stufa prej tekstil me fije qelqi për të “thyer” valët e zërit.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%