play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

High Tech Time

Bill Gates thotë se mësimdhënia rrezikohet nga “ChatGPT”

today26/04/2023

Background
share close

Teknologjia mund t’i ndihmojë shumë njerëzit në arsim dhe t’u sigurojë atyre shumë informacion dhe mënyra të ndryshme të të mësuarit.

Por  sipas Bill Gates, “ChatGPT” mund t’i mësojë fëmijët të lexojnë dhe të shkruajnë.

Kjo nuk duhet të pritet në të ardhmen e largët, por chatbot-et e AI (Inteligjencës Artificiale) mund ta kenë atë aftësi për rreth një vit e gjysmë.

Gates foli për këtë në konferencën e javës e shkuar në San Diego dhe theksoi se si inteligjenca artificiale do të jetë e barabartë me mësuesit më të mirë për sa i përket aftësive të saj arsimore. Chatbot-ët e sotëm tregojnë tashmë, siç e quajti Gates, “aftësi të jashtëzakonshme në të kuptuarit dhe shkrimin”, dhe është e qartë se ata do të bëhen më të mirë në transferimin e njohurive me kalimin e kohës.

Chat GPT: All You Need To Know About This Mind-Blowing AI Tool - Learning.Shine  - Talent Economy

Përveç ndihmës për fëmijët me lexim dhe shkrim, do të ndihmojë edhe studentët, të cilët mund të përmirësojnë dhe përmirësojnë aftësitë e tyre të të shkruarit dhe leximit falë kësaj teknologjie. Shumë prej tyre tashmë po përdorin chatbots kur hartojnë ese, email, aplikime për punë dhe artikuj gazetash.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%