play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Bie me 43% popullariteti i Biden

today21/01/2022

Background
share close

Përqindja e amerikanëve që mbështesin veprimet e presidentit amerikan Joe Biden ka rënë në nivelin më të ulët të presidencës së tij këtë javë, pasi amerikanët duket se janë rraskapitur nga pandemia dhe pasojat e saj ekonomike, sipas një sondazhi.

Sondazhi u krye në të gjithë vendin më 19 dhe 20 janar, me vetëm 43% të të rriturve amerikanë që mbështetën performancën e Biden në presidencë. 52% nuk e mbështesin. Në sondazhin e javës së kaluar, Biden kishte një vlerësim pozitiv prej 45% , kundrejt një vlerësimi negativ prej 50% .

Popullariteti i presidentit amerikan ka shënuar rënie që në mesin e gushtit pasi vdekjet nga COVID-19 shënuan rritje në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Rënia e vazhdueshme e popullaritetit të Biden ka alarmuar Partinë Demokratike, me shqetësimet e demokratëve që janë përshkallëzuar mbi mundësinë e humbjes së shumicës së tyre në legjislaturën e Kongresit në zgjedhjet afatmesme të 8 nëntorit.

Nëse republikanët marrin kontrollin ose të Dhomës së Përfaqësuesve ose të Senatit, agjenda legjislative e Presidentit Biden ka të ngjarë të shkatërrohet. Në një konferencë të rrallë për shtyp të mërkurën, Biden pranoi zhgënjimin e amerikanëve teksa përfundoi vitin e tij të parë në detyrë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *