play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Technology

BE: Celularët dhe tabletët do kenë një karikues të përbashkët

today07/06/2022

Background
share close

Keni harruar karikuesin e celularit në shtëpi, dhe të gjithë përreth kanë një model të ndryshëm që nuk ju hyn në punë? Ky siklet do të harrohet shpejt, së paktën në Europë.

Parlamenti Europian ka arritur marrëveshjen politike për të lejuar vetëm një tip karikuesi për të gjithë modelet që do të shiten brenda kufijve të BE-së. Madje, jo vetëm për celularët, por edhe për aparate të ngjashme, si tableta, kamera digjitale, etj.

Modeli C-type

Karikuesi i përbashkët do të jetë ai që njihet në treg si C-type, që do të punojë tashmë përtej modeleve dhe kompanive prodhuese, normalisht për modelet që do të hyjnë në treg pas marrëveshjes.

Nje tjetër pikë e marrëveshjes është dakordësimi që karikuesit të blihen veçmas dhe mos të përfshihen detyrimisht me blerjen e celularit, në mënyrë që të ulet sasia e plastikës së përdorur, dhe mbetjet që kjo nënkupton.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

LifeStyle

“Personat mbi 40 vjeç duhet të punojmë vetëm 3 ditë në javë”/ Studimi: Kanë performancë më të mirë…

Këtë artikull duhet ta lexojnë patjetër moshat mbi 40 vjeç dhe të kërkojnë nga shefi i tyre 3 ditë punë në javë. Këtë nuk e themi ne, por studimi i publikuar në “Paper Worker” në Institutin Melbourne. Ky i fundit ka zbuluar se njerëzit e moshës mbi 40 vjeç performojnë më së miri kur punojnë vetëm 3 ditë në javë. Studiuesit arritën në përfundimin se performanca njohëse e njerëzve të […]

today07/06/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%