play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  LIVE CLUB FM SHQIPËRI

 • cover play_arrow

  LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

 • cover play_arrow

  LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Guinness

264 orë pa gjumë dhe një vend në librin Guiness!

today04/10/2023

Background
share close

Disa njerëz kanë një prirje të çmendur për të vendosur rekorde të veçanta, që i garantojnë vendosjen e emrit në Librin e Rekordeve Guiness.

Për ta bërë këtë, ata kryejnë akte ekstreme që mund të  rrezikojnë edhe jetën e tyre.

Diçka e tillë ndodhi me një të ri që eksperimentoi me veten, duke mos fjetur për 264 orë dhe vendosur një rekord.

Mjekët zbuluan se truri i tij ishte çarkorduar. Randi Gardner dhe Brus Mekalister ishin me pushime me rastin e Krishtlindjeve.

American student Randy Gardner sits on a bed next to various... News Photo - Getty Images

Ata po synonin të gjenin një ide të shkëlqyer për projektin e tyre, që do ta prezantonin në panairin shkencor të shkollës.

Ideja e tyre fillestare ishte të shihnin nëse pagjumësia mund të rriste aftësitë paranormale të njeriut.

Por shumë shpejt e kuptuan se një koncepti të tillë i mungonte besueshmëria.

Ndaj vendosën të shohin efektet që ka privimi nga gjumit tek aftësitë njohëse dhe performancën gjatë një ndeshje basketbolli.

Disa pjesë të tij ishin në gjumë, ndërsa pjesët e tjera ishin zgjuar.Ndonëse eksperimenti ishte i suksesshëm, ai përballet me efekte të rënda anësore ende sot, edhe pas 50 vitesh.

Dr. William Dement talks with American student Randy Gardner about... Photo d'actualité - Getty Images

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%