play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: February 2023

200 Results / Page 1 of 23

Background

Bota

Me vezë struci dhe qepë, teknikat misterioze që përdorte arkitekt Sinani

Veprat e Mimar Sinanit, një prej arkitektëve më të mëdhenj të historisë botërore, sfiduan edhe “katastrofën e shekullit”. Kompleksi “Payas Sokullu Mehmet Paşa” që u ndërtua nga Mimar Sinani në vitin 1574, për strehimin e pelegrinëve dhe tregtarëve që ndalonin në Hatay, i mbijetoi tërmetit të fundit. Po ashtu, edhe Kompleksi “Belen”, ndërtuar në vitin 1553, nuk u dëmtua nga lëkundjet e vazhdueshme. Mjeshtri i madh, Mimar Sinani, ndërtoi rreth 400 vepra […]

today28/02/2023

Bota

Elon Musk rikthehet në krye të listës si njeriu më i pasur në botë

Elon Musk e ka rifituar titullin e personit më të pasur në botë, sipas të dhënave të Bloomberg. CEO i Tesla u rrëzua nga vendi i parë nga Bernard Arnault, CEO i markës luksoze franceze LVMH (LVMHF), në dhjetor të vitit të kaluar, duke e bërë Musk numrin 2 në listë për më shumë se dy muaj. Megjithatë, që nga e hëna, Bloomberg raporton se një rritje në aksionet e […]

today28/02/2023

Bota

Një mitër dhuratë! Transplanti i parë në Australi

Prej disa kohësh, mjekësia ka bërë përparime që deri vonë as nuk imagjinoheshin. I tillë është rasti në Australi, ku një paciente iu nënshtrua operacionit të transplantit të mitrës. Ndryshe nga operacionet e tjera të ngjashme, ky operacion nuk përdoret për të shpëtuar jetën e dikujt, por për të lejuar dikë që të ketë mundësi të sjellë një fëmijë në jetë. Kirsty Bryant, arriti të realizojë këtë ëndërr që kishte […]

today28/02/2023

Bota

Pas tërmetit, Siria preket nga kolera

Mbrojtja civile siriane tha të martën se 22 persona kanë ndërruar jetë nga një shpërthim i kolerës në rajonin veriperëndimor, si pasojë e tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë. Sipas informacioneve, deri më tani janë raportuar 568 raste. Një ndër shkaqet kryesore është gjithashtu dëmtimi në sistemet dhe infrastrukturën e ujit.

today28/02/2023

LifeStyle

Këto janë plazhet më të mira në botë për vitin 2023

Baía do Sancho në Brazil është vlerësuar si plazhi më i mirë për vitin 2023, sipas listës vjetore nga Tripadvisor. Vitin e kaluar, Baía do Sancho ishte numri 7 në listë. Në vend të dytë është renditur Eagle Beach në Karaibe dhe në vend të tretë Cable Beach në Australi. 1. Baía do Sancho - Brazil 2. Eagle Beach – Karaibe 3. Cable Beach - Australi 4. Reynisfjara Beach - […]

today28/02/2023

Ekonomi

Shqiptarët po paguajnë dyfish më shumë me kartë

Pagesat me kartë bankare regjistruan përsëri një rritje të fortë vitin e kaluar dhe prekën vlerat më të larta historike, si në numër, ashtu edhe në vlerë transaksionesh. Sipas statistikave nga Banka e Shqipërisë, gjatë vitit 2022 pagesat me kartë në terminalet POS (pikat elektronike të shitjes) arritën në 10.7 milionë, me një rritje prej 35.5% krahasuar me një vit më parë. Rritja ishte edhe më e lartë në vlerë […]

today28/02/2023

Bota

Pas Komisionit Evropian, edhe SHBA ndalon ‘TikTok’.

Duke cituar arsye sigurie, administrata e presidentit Joe Biden u ka dhënë punonjësve 30 ditë për të eliminuar aplikacionin “TikTok” nga pajisjet elektronike. Republikanët në Kongresin amerikan kërkojnë të shkojnë edhe më tej dhe po bëjnë përpjekje për një ligj që do të çonte në ndalimin e “TikTok” në nivel kombëta. Një zëdhënës i kompanisë e cilësoi lëvizjen një “teatër politik”, por kufizimi i aplikacionit nga qeveritë e vendeve të […]

today28/02/2023

Politikë

Rama mbron Albin Kurtin: Askush të mos e akuzojë për tradhti

Kreu i qeverisë Edi Rama ka reaguar pas takimit të djeshëm mes Albin Kurtit dhe Aleksandër Vuçiç në Bruksel, ku u dakordësuan për planin evropian. Ky zhvillim është konsideruar historik nga ana e Ramës, teksa shton se është rruga e duhur drejt së ardhmes. Në një postim në Twitter, Rama shkruan se Kurti ka bërë gjënë e duhur duke e pranuar planin dhe u ka bërë thirrje që askush mos ta akuzojë […]

today28/02/2023

Bota

Koha për kënaqësitë e vogla, Merkel bën pazar në furrën e lagjes

Ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel, është parë ditën e sotme në zemër të Berlinit, duke dalë nga një furrë. Mediat gjermane raportojnë se furra ku është parë Merkel njihet për specialitete të ëmbla. Një tjetër detaj që bie në sy është fakti që ish-kancelarja vijon t’i qëndrojë besnike stilit të saj me xhaketa dhe pantallona. Kujtojmë se Merkel është fotografuar herë pas here edhe kur ishte në detyrë ndërsa bënte pazaret e […]

today28/02/2023

0%