play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: May 2022

242 Results / Page 1 of 27

Background

Aktualitet

Covid-19, Italia heq nga nesër të gjitha kufizimet

Duke filluar nga nesër, më 1 qershor, të gjithë ata persona të cilët duan të udhëtojnë drejt Italisë, përfshirë edhe shqiptarët, nuk është e nevojshme të jenë të pajisur me certifikatën e vaksinimit apo tampon. Autoritetet italiane kanë bërë me dije se vendi do të heqë të gjitha rregullat e hyrjes më 1 qershor. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria italiane e Shëndetësisë ku tha se kërkesa aktuale për […]

today31/05/2022

Club Goes To Hollywood

“Cinema Speculation” libri i regjisorit Quentin Tarantino vjen në fund të vitit

Regjisori Quentin Tarantino,  ka bërë me dije  lajmin se në fund të vitit do te  publikojë librin e ri historik, përmes së cilit ai i eksploron dhe analizon filmat ikonik të viteve ’70. Libri me titull “Cinema Speculation” planifikohet të dal në shitje nga 25 tetori i këtij viti, përmes shtëpisë botuese “HarperCollins”. Sipas një mesazhi të publikuar në faqen zyrtare ne internet të kompanisë, libri fokusohet në disa filma […]

today31/05/2022

Arsim

Studentë shqiptarë dhe serbë, fitojnë çmimin e parë në festivalin rajonal të gazetarisë

Studentë shqiptarë dhe serbë nga universitetet e Shkodrës dhe Novi Sadit fituan çmimin e parë në festivalin rajonal të gazetarisë “Ura mbi edukimin mediatik 2022”. Videoja e tyre, që tregon se sa të ngjashme janë legjendat e kalave të Rozafës dhe të Petrovaradinit, u prodhua me teknika të gazetarisë përmes celularit, të cilat studentët i mësuan në një projekt të përbashkët të Prezencës së OSBE-së në Shqipëri dhe Misionit të […]

today31/05/2022

Politikë

Shqipëria merr nesër Presidencën e KS, Rama takon sekretarin e OKB

Kryeministri Edi Rama ndodhet për një vizitë zyrtare në SHBA, në kuadrin e kryesimit nga Shqipëria të Presidencës së Këshillit të Sigurimit të OKB për muajin qershor. Ndërkohë që Shqipëria i është bashkuar Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, si anëtar jo i përhershëm për periudhën 2022-2023, ku ka marrë edhe përgjegjësinë e bashkëpenëmbajtësit me Shtetet e Bashkuara, për çështjen e Ukrainës. Kryeministri Rama, i cili në këtë vizitë […]

today31/05/2022

Shëndetësi

Spitali Memorial i Fierit, Manastirliu: Pilotojmë për herë të parë autonominë spitalore

Një vit nga hapja e Spitalit Memorial të Fierit, janë më shumë se 73 mijë shërbime cilësore të ofruara për banorët e rajoneve të jugut të vendit nga ekipi i përbashkët i stafit shqiptaro-turk, deklaron MSH. Në ceremoninë e organizuar me këtë rast, merrnin pjesë Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, Ambasadori i Turqisë në Shqipëri z. Murat Ahmet Yoruk, Kryetari i Bashkisë së Fierit Armando Subashi, profesorë […]

today31/05/2022

Kuriozitete

Kjo është biskota më e madhe në botë dhe është e përgatitur në Britani

Kuzhinierja britanike, Frances Quinn, përzieu 160 vezë, 8 kilogramë çokollatë të zezë dhe 15 kilogramë xhelatinë portokalli. Kështu krijoi biskotën më të madhe në botë. Gjithashtu, ajo theu rekordin botëror, që e mbante vetë, pasi e përgatiti biskotën më të madhe në botë, të njohur si “Jaffa Cake”. Më 2017, e kishte përgatitur po ashtu një biskotë të madhe. Kjo biskotë është e madhe sa 6.557 biskota të zakonshme, ndërsa […]

today31/05/2022

Sport

Garoi në Baterinë B të peshës 73 kg, Erkand Qerimaj dështon në shtytje dhe dygarësh

Aventura e peshëngritësit shkodran Erkand Qerimaj në Europianin e shtangës që po zhvillohet në Tiranë nuk ka qenë e suksesshme. Ai garoi në Baterinë B të peshës 73 kg, duke mos dhënë rezultat në dygarësh. Qerimaj realizoi vetëm 1 nga 6 provat që kishte në dispozicion, duke mos u ngjitur fare në pedanë në përpjekjen e tretë të stilit të shtytjes. Në këtë stil, ai dështoi dy herë të ngrinte […]

today31/05/2022

Rajoni

Betohet Vuçiç, ‘Kosova, pjesë e Serbisë’

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç është betuar në Kuvend për mandatin e tij të dytë pesë vjeçar. Në fjalimin e tij në Kuvend,  Vuçiç tha se prioritet ishte paqja dhe stabiliteti, por mbi të gjitha puna e vazhdueshme. Presidenti serb u zotua se do të mbrojë Serbinë, por dhe Kosovën e Metohinë që i cilësoi si pjesë të territorit. “Betohem se të gjitha fuqitë e mia do t’i përkushtoj për ruajtjen […]

today31/05/2022

Politikë

Presidenti i ri zgjidhet të shtunën

Partia Socialiste do të thërrasë të shtunën seancën parlamentare për zgjedhjen e Presidentit të ri të vendit, bëjnë me dije burime nga PS. Seanca pritej që të zhvillohej të hënën, por do të mbahet në fundjavë për shkak të axhendës së kryeparlamentares Lindita Nikolla, e cila do të zhvillojë një vizitë jashtë vendit. PS do të mbledhë kryesinë të premte në orën 17:00, ku ndër të tjera në axhendë është […]

today31/05/2022

0%