play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: October 2023

252 Results / Page 1 of 28

Background

Sport

“Qëndruam në krye për 10-15 vjet”, Messi: Ajo që bëmë unë e Ronaldo ka shumë merita

“Pleshti” Lionel Messi vazhdoi të shkruante historinë, mbrëmjen e së hënës që sapo lamë pas, teksa arriti të fitonte për të 8 herë në karrierën e tij, trofeun e “Topit të Artë”, duke e çuar në 3 diferencën me ndjekësin më të afër, Cristiano Ronaldo, i cili e ka fituar 5 herë këtë trofe. Pikërisht për këtë “rivalitet” ka folur edhe vetë “pleshti”, i cli gjatë konferencës për shtyp të […]

today31/10/2023

Sport

EURO U-19 për vajza, Shqipëria ngec në ndeshjen e 3-të, mundet thellë nga Zvicra në transfertë

Shqipëria e vajzave U-19 luajti mesditën e sotme ndeshjen e tretë dhe të fundit ndaj Zvicrës, e vlefshme për raundin e parë të kualifikueseve të Kampionatit Europian 2024. Në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin ‘Wil’ të Zvicrës, vajzat kuqezi u mundën me rezultatin 3-0. Trajneri i Shqipërisë U-19, Kreshnik Krepi hodhi në fushë këtë 11-she titullare: Amelia Mone (GK), Angela Nika, Rexhina Maxhalaku, Rosela Vasa, Xhesika Ndoj, Arlinda Kodra (c), […]

today31/10/2023

Kuriozitete

Profesori iranian grumbulloi katër shalqinj për të thyer rekordin botëror Guinness

Një profesor i inxhinierisë civile nga Irani vuri në provë aftësitë e tij duke grumbulluar katër shalqinj vertikalisht dhe duke fituar një rekord botëror Guinness për përpjekjet e tij. Ashkan Rohollah Doshmanziari, 43 vjeç, një profesor i inxhinierisë civile dhe pronar i një kompanie ndërtimi, u bë personi i parë që plotësoi kërkesën minimale të Rekordeve Botërore të Guinness për rekordin e grumbullimit të shalqirit, i cili është renditur që […]

today31/10/2023

Politikë

Tollumbacet me azot, të ndaluara me ligj/ Lëndët e ndaluara, komisioni i Shëndetësisë miraton ndryshimet

Tollumbacet me azot që po përdoret shumë sidomos nga të rinjtë në lokale të ndryshme të vendit, do të ndalohen me ligj në Shqipëri. Oksidi i azotit do të kategorizohet i ndaluar për t’u konsumuar. Komisioni parlamentar i Shëndetësisë vendosi që ai të përfshihet në listën e lëndëve psikotrope që ndalohen për konsum. Në debatin në komision mori pjesë ministri i brendshëm, Taulant Balla, që tha se këtë vit është […]

today31/10/2023

Sport

Shqipëria ka bërë një paraqitje dinjitoze në Botërorin e Minifutbollit duke e mbyllur aventurën me barazim me Anglinë

Pavarësisht rasteve të shumta asnjëra prej skuadrave nuk arriti të shënonte gol. Padyshim protagonistë në këtë duel kanë qenë shtyllat dhe traversat duke iu mohuar disa herë kuqezinjve dhe anglezëve gola. Portieri i Shqipërisë, Rej Xhaferi ka bërë një paraqitje fantastike duke mbajtur të paprekur portën. Shqipëria nuk arriti të marrë asnjë fitore teksa në debutim kundër Sllovakisë humbi me rezultatin 2-0 dhe në sfidën e dytë ndaj Francës me […]

today31/10/2023

Rajoni

Parlamenti voton Qeverinë e re në Mal të Zi, pjesë e saj 3 shqiptarë

Qeveria e re e Malit të Zi u votua në Parlament mëngjesin e sotëm, me 46 vota pro, 19 kundër dhe 1 abstenim. Kjo është qeveria e 44-t e Malit të Zi dhe do të drejtohet nga Kryeministri Milojko Spajiç. Shqiptari Nik Gjeloshaj do të jetë zv/Kryeministër për Politikat Ekonomike, si dhe ministër i Zhvillimit Ekonomik. Fatmir Deka është emëruar ministër për të Drejtat e Njeriut dhe Minoriteteve, kurse Marash […]

today31/10/2023

Interesante

Eksperimenti, embrionet rriten në hapsirë

Zhvillohen për herë të parë në hapësirë embrione gjitarësh. Shkencëtarët arriten të realizonin një eksperiment, duke çuar embrione të ngrirë kaviesh nga Toka në stacionin Hapësinor Ndërkombëtar që Gusht të 2021. Astronautët në ISS kanë shkrirë embrionet dhe i kanë lënë të rriten për 4 ditë në kushte mikrograviteti. Eksperimenti është drejtuar nga universiteti japonez Yamanashi dhe konisderohet një hap i rëndësishëm, pasi mund të jetë tregues që edhe njerëzit […]

today31/10/2023

Sport

Lionel Messi fiton për herë të 8 “Topin e Artë”

Lionel Messi di veç të shkruajë histori! Argjentinasi ka fituar për herë të 8, “Topin e Artë”. Ky çmim vjen pasi ai fitoi Kupën e Botës në Katar me Argjentinën. Aktualisht ai luan në Amerikë me Inter Miami. Në një ceremoni që u zhvillua në Paris, Messi e mori trofeun mes duartrokitjeve të shumta. “Është kënaqësi të jem këtu edhe një herë për të shijuar këtë moment”, tha Messi. Ai ishte […]

today31/10/2023

Sport

Verstappen rekorde në Meksikë

Kampioni i trefishtë i botës, Max Verstappen shkruajti historinë në Botërorin e Formula Një. Holandezi triumfoi në Çmimin e Madh të Meksikës, për të shënuar një tjetër rekord në karrierë. Verstappen u bë piloti i parë që koleksionon 16 fitore në një sezon të vetëm për të shkruajtur një tjetër faqe në librat e historisë së Formula 1. 26-vjeçari dhuroi një garë tepër të bukur në Meksikë, për të prerë […]

today30/10/2023

0%