play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: April 2023

291 Results / Page 1 of 33

Background

Art dhe Kulturë

Shikoji këto seriale dhe filma, para se të “zhduken” nga Netflix

Në fillim të çdo muaji, Netflix sjell dhe heq nga lista filma dhe të tjera seriale. Ndërkohë që të kemi treguar se cilët tituj do t’i shtohen, sot po të themi dhe ata që do të largohen nga Netflix: "Pup Star: World Tour" "Bordertown" (sezoni 1-3) "Weed the People" "Booba: Food Puzzle" (sezoni 1) "Side Effects" "The Last Days" "Collateral Beauty" "The 2nd" "Barbershop 2: Back in Business" "The Boy" "Edge […]

today28/04/2023

Art & Kulturë

Kritikohet një statujë sirene “shumë provokuese“

Statuja e një sirene, e vendosur në një shesh në një fshat peshkimi në Pulia, Itali, ka shkaktuar bujë për faktin që po konsiderohet "shumë provokuese". Statuja u krijua nga studentë në shkollën e artit Luigi Rosso në Monopoli përpara se të pozicionohej në një shesh me emrin e shkencëtares Rita Levi-Montalcini. Vepra artistike, e cila ende nuk është përuruar zyrtarisht, u bë objekt talljeje dhe fotot e bëra gjatë […]

today28/04/2023

LifeStyle

Dëshironi të paguheni për të jetuar në Itali apo Spanjë, ja cilat janë qytetet që kanë nevojë për banorë të rinj

Filloni një jetë të re jashtë vendit dhe paguhuni për ta bërë atë falë këtyre skemave. Qytetet evropiane me popullsi në rënie po ofrojnë stimuj bujarë në para për banorët e rinj. Shumë zona rurale po përballen me plakjen e popullsisë pasi të rinjtë lëvizin në qytete ose zgjedhin të mos kenë fëmijë. Për ta luftuar këtë, disa qeveri vendore po inkurajojnë të huajt që të strehohen me grante për […]

today28/04/2023

Technology

Ekspertët paralajmërojnë krijuesit e inteligjencës artificiale se duhet të studiojnë vetëdijen

Një letër e hapur e nënshkruar nga disa akademikë nga e gjithë bota iu bën thirrje zhvilluesve të inteligjencës artificiale të mësojnë më shumë rreth vetëdijes, derisa sistemet e AI-s bëhen më të avancuara. “Nuk është më në fushën e fantashkencës të imagjinosh që sistemet e Inteligjencës Artificiale të kenë ndjenja dhe madje edhe vetëdije të nivelit njerëzor”, thuhet në letër. Shumica e ekspertëve e pranojnë se inteligjenca artificiale nuk […]

today28/04/2023

Art & Kulturë

Një skulpturë e pazakontë e lopës jashtë Dhomës së Parlamentit në Londër

Së fundmi qytetarët nga Londra janë habitur nga një pamje e çuditshme jashtë Dhomës së Parlamentit, teksa kanë vënë re një skulpturë lope me përmasa reale me një llambë rruge të stilit viktorian që dilte nga pjesa e poshtme e saj. Statuja e pazakontë u vendos në Westminster për të nxjerrë në pah sesi jashtëqitjet e bagëtive në fermë mund të përdoren si burim energjie të rinovueshme. Kooperativa më e […]

today28/04/2023

Technology

Ja pse ‘Selfie’-t krijojnë momente më të lumtura se fotografitë e zakonshme

Selfie-t krijojnë kujtime më të lumtura sesa fotot normale, thonë studiuesit. Përfshirja e vetes në fotografi ngjall emocione më të forta, besojnë ata. Tregimi se si dukeshim ose ndiheshim në momentin kur u bë një selfie u zbulua se i jepte fotos një kuptim më të madh. Gjetjet janë nga analiza e sondazheve në të cilat njerëzit janë pyetur nëse kanë bërë një foto për të kapur një kuptim apo […]

today28/04/2023

Shëndetësi

Nëse djersisni shumë, ja nga çfarë mund të vuani

Djersisni shumë? Epo, është normale ta bëni këtë gjatë verës, por kur djersitni edhe kur nuk është nxehtë ose nuk kryeni aktivitete fizike mund të jetë një shenjë e një gjendjeje mjekësore themelore. Sipas ekspertëve të shëndetësisë, djersitja e tepërt, e njohur edhe si diaforezë, është një gjendje mjekësore, ngjarje jetësore ose efekt anësor i një medikamenti, i shkaktuar nga të tjera probleme shëndetësore. Djersitja e tepërt në diaforezë, e […]

today28/04/2023

Sociale

Sipas studimeve, ka më shumë gjasa të jeni të sinqertë herët në mëngjes

  A e keni vënë re ndonjëherë se ne duket se përpiqemi më shumë për të qenë “të mirë” gjatë ditës sesa natën? Aktivitetet e ditës janë më pozitive dhe produktive dhe shkencëtarët thonë se ka më shumë se motivimi ynë për të qenë moral. Në një studim të fundit, Maryam Kouchaki nga Qendra për Etikën Edmond J. Safra të Universitetit të Harvardit dhe Isaac Smith, një kandidat për doktoraturë […]

today28/04/2023

LifeStyle

Bëni blerje impulsive, ja çfarë thotë shkenca.

Blerje impulsive, ne të gjithë e bëjmë atë. Për disa, dobësia jonë godet në fund të një dite të çmendur. Për të tjerët, janë ëmbëlsirat e vendosura në mënyrë strategjike në sportelet e arkave. Blerja impulsive ndodh kur duam të përkëdhelim veten, ose të zbulojmë një marrëveshje të madhe, zbritje ose nxitje blerjeje. Por çfarë tjetër na bën të pambrojtur? Hulumtimi thotë se janë shumë gjëra, shpesh të gjitha përnjëherë! […]

today28/04/2023

0%