play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: March 2023

257 Results / Page 1 of 29

Background

LifeStyle

Mjekët i thanë se nuk do të ecte më kurrë, por…

Mike Newman, 30 vjeç nga Hampshire, pësoi një goditje të rëndë fizike dhe psikologjike 4 vjet më parë kur u aksidentua me biçikletë. Ai theu një rruazë të shtyllës kurrizore, theu legenin, ndërsa pati dëmtim edhe të mëlçisë. Ai u dërgua me urgjencë në spital me helikopter dhe kaloi pothuajse 6 muaj i shtruar. Megjithatë, një deklaratë e mjekëve e bëri atë të ndryshojë totalisht dhe të krijojë një besim […]

today31/03/2023

Bota

Pasagjeri “tapë” detyron pilotin të ulë avionin

Një avion i “Turkish Airlines”, që fluturonte nga Stambolli në Singapor, ka bërë një ulje emergjente në Indi. Shkak është bërë prezenca e një pasagjeri të dehur, i cili sulmoi dhe ofendoi ekuipazhin e kabinës. Pasi u sulmuan dhe nuk arritën ta neutralizonin pasagjerin, stafi i komunikoi pilotit situatën dhe ky i fundit mori vendimin që të bënte ulje emergjente në aeroportin më të afërt. Pasi mori lejen e kullës, […]

today31/03/2023

LifeStyle

Vetëm 8 minuta ju duhen për të qenë të lumtur

  Nuk duhet shumë për të qenë të lumtur, përkundrazi, mjaftojnë 8 minuta dhe të telefononi një person që ju pëlqen. Dr. Bob Waldinger, profesor i psikiatrisë në Shkollën Mjekësore të Harvardit dhe autor i librit “The Good Life: Lessons From the World’s Longest Scientific Study of Happiness”, argumenton se pothuajse të gjithë ne mendojmë se në ndonjë moment të paspecifikuar në të ardhmen do të kemi kohë të lirë […]

today31/03/2023

LifeStyle

“Asfalton” gropat e rrugëve me… noddles, ky është pensionisti me profesion inxhinier

I mërzitur nga mungesa e investimeve në lagjen e tij dhe gropat plot me ujë kur binte shi, një pensionist britanik ka gjetur mënyrë më të pazakontë për të shërbyer për komunitetin. Me profesion inxhinier, Mark Morell vendosi të përdorë ushqimin e famshëm aziatik “noddles”, për të “asfaltuar” gropat pranë shtëpisë, një mënyrë kjo që ka rezultuar shumë efikase. Me veprimin e tij ai tashmë është bërë shumë i famshëm […]

today31/03/2023

Teknologji

Vetëvritet pasi foli me Inteligjencën Artificiale, ky është “Rreziku i radhës për njerëzimin”

  Një belg i martuar, baba i dy fëmijëve, ka vrarë veten pasi foli me një chatbot të Inteligjencës Artificiale për frikën e tij nga ngrohja globale. Daily Mail tregon historinë e një burri rreth të tridhjetave, i cili thuhet se gjeti ngushëllim duke folur me chatbotin e AI të quajtur “Eliza” për shqetësimet e tij për botën. Ai e kishte përdorur robotin për disa vite, por gjashtë javë para […]

today31/03/2023

LifeStyle

​Quhet ”Trekëndëshi i vdekjes”, dhe e kemi në fytyrë, aty ku nuk duhet t’i shtypim kurrë puçrrat

Edhe pse ju është thënë të shmangni shtrydhjen e puçrrave në fytyrë, ndonjëherë është e vështirë të përmbahesh. Shtypja e puçrrave në shtëpi i bën më shumë dëm sesa dobi fytyrës tuaj. Mundësia e ndërlikimeve është e lartë, veçanërisht në rajonin e quajtur gjithashtu “trekëndëshi i vdekjes”, ku nxjerrja e puçrrave është rreptë e ndaluar. Mos shtrydhni puçrra në fytyrën tuaj në shtëpi! Kjo këshillë vlen për të gjithë fytyrën […]

today31/03/2023

Shëndetësi

Investimi në Spitalin e Traumës, Manastirliu: Pagat e mjekëve specialistë rriten me 500 dollarë, ndërsa pjesa tjetër me 7%

Përfundon rikonstruksioni i Spitalit të Sëmundjeve të Brendshme në korpusin spitalor të Spitalit Universitar të Traumës. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka inspektuar spitalin e ri, i ndërtuar sipas standarteve bashkëkohore. “Pas përfundimit të Spitalit Qendror në QSUT, një vepër tjetër e rëndësishme po përfundon, investimi në godinën e sëmundjeve të brendshme në Spitalin Universitar të Traumës. Ky spital intern ka të gjitha parametrat dhe standardet bashkëkohore […]

today31/03/2023

Ekonomi

Ibrahimaj: Ekonomia në 2022-shin u rrit 4.84%

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, në një konferencë për mediat ka bërë të ditur raportin e buxhetit të vitit 2022, ku ka dhënë me shifra si ka qenë ekomonia e vendit në vitin 2022. Gjatë fjalës së saj, ministrja Ibrahimaj ka deklaruar se rritja ekomonike në vitin 2022 ka rezultuar në nivelin 4,84 %. Ministrja Ibrahimaj po ashtu ka bërë me dije se gjatë vitit 2022, të ardhurat […]

today31/03/2023

Show Biz

Pas 7 vitesh, Gwyneth Paltrow shpallet e pafajshme për incidentin në pistën e skive

Gwyneth Paltrow ka fituar çështjen e përplasjes në ski ndaj mjekut në pension Terry Sanderson. Ai pretendoi se aktorja dhe themeluesja e Goop shkaktoi përplasjen e vitit 2016 në të cilin Sanderson pati dëmtime në tru dhe brinjë të thyera. Juria zbuloi se Sanderson, 76 vjeç, ishte '100 për qind' fajtor për përplasjen në vendpushimin luksoz të skive në Utah, shtatë vjet më parë. U deshën vetëm dy orë e […]

today31/03/2023

0%