play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: February 2022

145 Results / Page 1 of 17

Background

Bota

Telefonata Macron-Putin, kushtet e presidentit rus për zgjidhjen e situatës

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka pasur një telefonatë me presidentin francez, Emmanuel Macron. Kremlini thotë se gjatë bisedës, të dy homologët kanë shkëmbyer mendime të plota rreth situatës në Ukrainë. Pala franceze, ka shprehur pikëpamjet e saj rreth kësaj çështjeje, me shpresën për zgjidhje të shpejtë përmes dialogut dhe negociatave. Nga ana tjetër, Rusia thotë se Putin ka treguar se zgjidhja është e mundshme, vetëm nëse Ukraina njeh sovranitetin rus […]

today28/02/2022

Sport

Zyrtare, Rusia përjashtohet nga futbolli

Pak çaste më parë ka ardhur njoftimi i përbashkët për shtyp nga FIFA dhe UEFA për të përjashtuar nga çdo kompeticion klubet dhe kombëtaret ruse. “Pas vendimeve fillestare të marra nga Këshilli i FIFA-s dhe Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s, i cili parashikon miratimin e masave shtesë, FIFA dhe UEFA kanë vendosur sot bashkërisht që të gjitha skuadrat ruse, qofshin kombëtare apo klube, do të pezullohen nga pjesëmarrja. Këto vendime janë […]

today28/02/2022

Bota

Zelensky aplikon për anëtarësimin e Ukrainës në BE

Ukraina po hedh hapat për t’u bërë pjesë e Bashkimit Evropian, në kohën kur ndodhet nën sulmet e forta të Rusisë. Presidenti ukrainas Zelensky nënshkroi të hënën aplikikin për anëtarësimin e Ukrainës në BE. Ky veprim u bë publik nga faqja zyrtare e Parlamentit të Ukrainës, në Twitter, ku shkruhej se “Ky është një moment historik”.   Më herët të hënën, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von de Leyen tha […]

today28/02/2022

Bota

Rusia mbyll hapësirën ajrore për 36 vende evropiane, përfshihet edhe Shqipëria

Moska ka vendosur t’u përgjigjet me të njëjtën monedhë 36 vendeve evropiane, mes tyre edhe Shqipërisë, duke mbyllur hapësirën e saj ajrore. Masa, e njoftuar këtë të hënë nga agjencia shtetërore e aviacionit, vjen pas një vendimi të BE-së dhe Kanadasë gjatë fundjavës për të mbyllur qiellin e tyre ndaj avionëve rusë në përgjigje të pushtimit të Ukrainës nga Moska. Agjencia Interfax thotë se vendet e prekura nga kjo masë […]

today28/02/2022

Aktualitet

Shqipëria pritet të ketë borxhin më të lartë publik në rajon, në vitin 2023

Shqipëria po ecën më ritme më të ulëta sesa fqinjët në drejtim të konsolidimit fiskal, që nënkupton uljen e ngadaltë të borxhit publik në një të ardhme afatmesme. Sipas raporti të fundit të Komisionit Europian për vendet kandidate, në vitin 2023 vendi pritet të ketë një nivel të borxhit publik prej 73.9% të prodhimit të brendshëm Bruto (PBB), që vlerësohet se është më i larti në rajon, duke ia kaluar […]

today28/02/2022

Show Biz

Fitoi çmimin SAG, aktori vlerëson “kolegun” Volodomyr Zelenskyy në fjalimin emocionues

Michael Keaton ishte fituesi i çmimit SAG për performancën e jashtëzakonshme nga një aktor mashkull, ndërkohë që ka emocionuar të gjithë sallën me një fjalim shumë të ndjerë dhe emocionues. Portretizimi me mjeshtëri i personazhit të tij në serialin tërheqës të Hulu, Dopesick i bëri të gjithë për vete, duke i fituar aktorit një çmim “Screen Actors Guild” për performancën e jashtëzakonshme nga një aktor mashkull. Pas pranimit të çmimit […]

today28/02/2022

Show Biz

Video virale e Selena Gomez që rrëzohet në tapetin e kuq

Selena Gomez ra në mes të tapetit të kuq të SAG Awards. Takat ose ekuilibri e tradhtuan dhe këngëtarja e aktorja u rrëzua. Për fatin e saj të mirë pranë ishte truproja që e ndihmoi të ngrihej. Pasi rimori veten e zgjidhi lehtë fare. Hoqi takat dhe qëndroi pa to. Zbathur fare. Ashtu u ngjit edhe në podium. Fansat e saj kaq deshën. Ky incident e bëri të duket më […]

today28/02/2022

Politikë

Lufta në Ukrainë, Rama në konferencë për mediat

Kryeministri Edi Rama ka thirrur një konferencë me gazetarët në përfundimi të takimit të samitit të NATO-s në lidhje me luftën në Ukrainë. Rama u shpreh se situata është tragjike ndërsa është goditur themeli i politikës ndërkombëtare, e drejta dhe ligji. “Ne jemi pjesë e këshillit të sigurimit të OKB dhe jo vetëm kaq por edhe bashkë pengmbajtëse me SHBA në KS gjë që e ka bërë me dije botërisht […]

today25/02/2022

Bota

Rusia përjashtohet nga Eurovision 2022

Rusia është përjashtuar nga Festivali Europian i Këngës për vitin 2022, që do të zhvillohet në Itali këtë vit. “Mbetemi të përkushtuar për të mbrojtur vlerat e një kompeticioni kulturor që promovon marrëdhëniet dhe mirëkuptimin ndërkombëtar”, thuhet në një deklaratë të organizatorëve. “Pjesëmarrja e Rusisë në garën e këtij viti do të diskreditonte kompeticionin, për shkak të krizës në Ukrainë”. Më herët UEFA vendosi të anulojë zhvillimin e finales së […]

today25/02/2022

0%