play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: July 2022

245 Results / Page 1 of 28

Background

Guinness

Luleshtrydhja më e rëndë në botë mund të qëndrojë vetëm në një vend,në librin Guiness!

Një izraelit, i quajtur Ariel Chahi, ka kultivuar një luleshtrydhe e cila peshon 289 gr, më 12 shkurt të vitit 2021. Fruti është cilësuar si luleshtrydhja më e rëndë në botë, kishte gjatësi 18 cm, trashësi 4 cm dhe 34 cm perimetër. Luleshtrydhja u zhvillua ngadalë për më shumë se 45 ditë nga lulëzimi, gjë që shkaktoi madhësinë e saj të madhe në fazën e pjekjes së plotë”, ka thënë […]

today29/07/2022

High Tech Time

Për të gjithë nostalgjikët,rikthehet “Motorola Razr” telefoni i famshëm me kapak!

Dikur “Motorola Razr” ishte telefoni më i kërkuar në treg. Telefoni me kapak, me një nuancë të ndritshme rozë ishte në duart e të gjithëve shumë kohë përpara se të vinte iPhone.Kompania “Motorola” ka konfirmuar se do të prezantojë një version të ri të “Razr” në Kinë më 2 gusht. Dhe megjithëse ka gjasa të duket i ngjashëm e dizajnin ikonik të 2004, shumë gjëra kanë ndryshuar në brendësi. “Moto […]

today29/07/2022

Club Goes To Hollywood

“Friends and Heroes” koleksioni i pikturave të Johnny Depp, shitet mbi 3.5 milionë $ në pak orë!

Ai ka qenë  gjithnjë tejet modest,pavarësisht talenteve të tij dhe figurës së kompletuar artistike. Tashmë duke mos i mbajtur krijmet e tij vetëm për vete Johnny Depp  fitoi  3.5 milionë $ (mbi 3  milionë € ) nga veprat e tij artistike brenda pak orësh. Aktori njoftoi në Instagram,përmes një fotoje  se po shiste disa nga pikturat që kishte realizuar, përmes "Castle Fine Art" në Londër. Ky ishte koleksioni debutues i […]

today29/07/2022

Aktualitet

Merret vendimi, Frida Krifca: Kush mbjell një hektar grurë, merr 300 mijë lekë

Ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca, ka bërë me dije se ditën e sotme qeveria mori vendimin se të gjithë fermerët të cilët do të mbjellin 1 hektar grurë do të marrin mbështetje 30 mijë lekë të reja. Gjithashtu ministrja bëri me dije se për pëshkatarët do të shtohet buxheti me 200 milionë lekë, të cilët do të rimbursohen me 40 mijë lekë për litër të naftës. “Bujqësia ka miratuar një […]

today29/07/2022

Arsim

Vendimet e qeverisë, Kushi: Do vendosim oficerë sigure edhe në shkollat e arsimit bazë, shtohet numri i mësuesve ndihmës

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka bërë me dije se në mbledhjen e sotme të qeverisë, është marrë vendimi për të shtuar numrin e punonjësve psikosocial dhe mësuesve ndihmës në shkola. Ajo tha se do të shtohet gjithashtu numri i oficerëve të sigurisë, të cilët tashmë do të jenë edhe në shkollat e arsimit bazë. “Synojmë të forojmë një sistem arsimor cilësor, të barabartë dhe gjithëpërfshirës. Në këtë kuadër ne […]

today29/07/2022

Interesante

Të tretët në Europë, sa kg oriz ha çdo shqiptar në vit

Statistikat janë mjaft interesante në rastet kur dinë të përpunohen duke nxjerrë në pah tregues të rendësishëm në lidhje me shtete apo shoqëri të caktuara në mjaft sektorë të ndryshëm. Kështu për shembull, statistikat e fundit sa i përket kuzhinës kanë nxjerrë në pah se shqiptarët janë të tretët në Europë për konsumin vjetor të orizit për kokë, raporton abcnews.al. Sipas këtyre treguesve, çdo shqiptar konsumon mesatarisht 12.3 kilogramë oriz […]

today29/07/2022

Sport

Futbolli shqiptar në alarm nga paraqitjet e dobëta, Shqipëria mund të humbë një ekip në kompeticionet e UEFA-s

Paraqitjet e fundit të skuadrave të Shqipërisë në Evropë ishin të dobëta dhe tani ka një alarm për sezonet e ardhshme. Vetëm 2 fitore 1-0 minimale u arritën nga Partizani dhe Laçi, nga 12 ndeshje në total që zhvilluan ekipet tona vajtje-ardhje. Ekipet tona shënuan vetëm 7 gola, kundrejt 16 të pësuar. E thënë ndryshe, skuadrat shqiptare nuk rritën koeficientin e tyre në renditjen e UEFA, ndërsa kampionati shqiptar është […]

today29/07/2022

Arsim

Ministrja Kushi publikon datat e aplikimit të maturantëve në U-Albania, ja apeli për programet e studimit “prioritet kombëtar”

Ministrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi ka publikuar datat e aplikimeve në programe që do të bëjnë maturantët nga portali U-Albania. Gjithashtu, znj. Kushi ka dhënë edhe një mesazh për të gjithë studentët që vitin e ardhshëm akademik do të jenë në auditorë. Nga data 29 korrik deri më 3 gusht portali U-Albania do të jetë i hapur për të gjithë maturantët që të bëjnë përzgjedhjet e tyre. Në […]

today29/07/2022

Show Biz

Në vetëm pak orë pasi pasi i nxorri në eskpozitë, koleksioni i pikturave të Johhny Depp shiten për vlerën marramendëse

Ndërkohë që Johnny Depp po merret ende me betejën ligjore me ish-bashkëshorten e tij Amber Heard, aktori 59-vjeçar arriti të shiste mbi 3.5 milionë dollarë nga veprat e tij artistike brenda pak orësh. Johnny njoftoi në Instagram se po shiste disa nga pikturat që kishte realizuar, përmes ‘Castle Fine Art’ në Londër . Por cilat ishin pikturat në koleksionin e Johnny Depp? Ky ishte koleksioni debutues i Johnny Depp, i […]

today29/07/2022

0%