play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: December 2022

230 Results / Page 1 of 26

Background

Shëndetësi

Shpërthimi i Covid-19 në Kinë, mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve

Për shkak të shpërthimit të Covid-19 në Kinë, ditën e sotme është mbledhur Komiteti Teknik i Ekspertëve në vendin tonë. Komiteti ka ndjekur me vëmendje dhe në vazhdimësi situatën epidemiologjike. Situata aktuale në vend paraqitet e kontrolluar. Mesatarja e rasteve të reja ditore javën e fundit është 18, ndërsa incidenca dy javore është 8 për 100000. Ndërsa numri i rasteve aktive sot në Shqipëri është 195. Në lidhje me vaksinimin […]

today30/12/2022

LifeStyle

73-vjeçari transformon avionin në shtëpi

Një ëndërr e realizuar. Një burrë 73-vjeçar, Bruce Campbell, me origjinë nga Oregon, jeton brenda një avioni, një Boeing 727. Një inxhinier në pension, Bruce e ka transformuar avionin në një shtëpi të pajisur me të gjitha komoditetet, energji elektrike dhe ujë. Investimi kryesor ishte blerja e avionit, natyrisht. Avioni, i blerë për 100 mijë euro, ishte pjesë e flotës Olympic Airways, kompani kombëtare greke e themeluar nga Aristotle Onassis […]

today30/12/2022

Sport

NASA i jep lamtumirën Pelesë me një foto të një galaktike në ngjyrat e Brazilit

NASA gjeti një mënyrë të veçantë për të nderuar kujtimin e legjendarit Pele, i cili u nda nga jeta mbrëmjen e së enjtes në moshën 82-vjeçare. Në mënyrë të veçantë, Agjencia Hapësinore postoi një foto të një galaktike spirale në yjësinë Sculptor, e cila mban ngjyrat e Brazilit (të verdhë dhe blu). “Ne nderojmë ndarjen nga jeta të legjendarit Pele, i njohur për shumë si mbreti i ‘lojës së bukur’. […]

today30/12/2022

LifeStyle

Pse të pasurit bëhen më të pasur, edhe gjatë krizave globale?

Vdekja dhe shkatërrimi nuk janë kartat e vetme për të cilat do të mbahet mend COVID-19. Pandemia gjithashtu ka zgjeruar në mënyrë drastike pabarazitë në të gjithë globin gjatë tre viteve të fundit. Sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, 131 miliarderë më shumë se dyfishuan vlerën e tyre neto gjatë pandemisë. Personi më i pasur në botë, shefi i Louis Vuitton, Bernard Arnault, kishte një pasuri prej 159 miliardë dollarësh […]

today30/12/2022

Art dhe Kulturë

”Avatar: Rruga e ujit”, thyen rekord, mbledh 1 miliard dollarë në 2 javë

“Avatar: Rruga e Ujit ” ka arritur shifrën prej 1 miliardë dhe i bashkohet listës së filmave që “thyen arkat” pasi ka arritur shifrën e pabesueshme në më pak se dy javë pas daljes në kinema. Siç konfirmohet nga themeluesi dhe redaktori i BoxOfficeGuru, Geetesh Pandya, filmi i dytë fantastiko-shkencor që vazhdon historinë nga bota e Pandorës ka fituar mbi 300 milionë dollarë në arkat e SHBA-së dhe 700 milionë […]

today30/12/2022

Bota

Akuzohet për korrupsion, dënohet me 33 vite burg fituesja e çmimit Nobel për Paqe

Ish-udhëheqësja e demokracisë së Mianmarit [Birmani], Aung San Suu Kyi, u dënua me shtatë vjet të tjera burgim, pasi seria e saj e gjatë e gjyqeve përfundoi të premten dhe ajo do të përballet me më shumë se tri dekada prapa hekurave. Fituesja e çmimit Nobel për Paqe u burgos nga ushtria, e cila e mori pushtetin përmes një grushti shteti, vitin e kaluar. Suu Kyi, 77 vjeçe, është dënuar […]

today30/12/2022

Aktualitet

Rama: 695 mijë pensionistë do të marrin nga 8000 Lekë nga Pakoja e Madhe

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se 695 mijë pensionistë do të marrin 8000 Lekë nga Pakoja e Madhe e ndihmës që ka parashikuar qeveria. Kreu i qeverisë bën me dije se nga kjo pako do të përfitojnë sipas kategorive deri në 20 mijë Lekë 1 milion shqiptarë. Gjithçka, sipas kreut të qeverisë, bëhet për të zbutur impaktin e inflacionit të luftës. “Dhe me kënaqësinë e faktit se 695 mijë pensionistë […]

today30/12/2022

Show Biz

Ndërron jetë në moshën 81-vjeçare stilistja e njohur

Dizajnerja britanike dhe ikona e stilit Vivienne Westwood është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare. Westwood ndërroi jetë paqësisht në shtëpinë e saj në Londër të enjten, sipas një deklarate zyrtare nga kompania e saj me të njëjtin emër.  Bashkëshorti i saj Andreas Kronthaler tha: “Do të mbaj Vivienne në zemrën time. Ne kemi punuar deri në fund dhe ajo më ka dhënë shumë gjëra për të vazhduar. Faleminderit e […]

today30/12/2022

Kuriozitete

Mësoni se sa orë gjumë i nevojiten çdo personi sipas moshës

Të jeni në gjendje të flini një numër të mirë orësh gjumë është e rëndësishme, por shpesh nuk arrini të flini numrin e duhur të orëve për shkak të angazhimeve të jetës së përditshme. Gjumi është një element jetik për shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme. Kohëzgjatja dhe cilësia e gjumit janë faktorë thelbësorë për funksionimin e duhur të trupit. Nevoja për gjumë ndryshon në varësi të moshës, stilit të jetesës, […]

today29/12/2022

0%