play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: September 2022

184 Results / Page 1 of 21

Background

Guinness

“Breaking Bad” është në Guiness! 99 nga 100 pikët maskimale në MetaCritic

Në Librin e rekordeve Guinnes ka  hyrë edhe  "Breaking Bad", si seriali më i vlerësuar televiziv me 99 nga 100 pikë të mundshme në faqen MetaCritic.com, që trajton vlerësimet e kritikëve më të njohur. “Breaking Bad” jane serite krim-drame te Vince Gilligan. Episodet  jane shfaqur nga 20 janari 2008-29 shtator 2013,me aktoret Bryan Craston,Anna Gunn,Aaron Paul,Dean Morris,Betsy Brandt. Serite u rikthyen ne 2019-en dhe ne gushtin e ketij viti ne […]

today23/09/2022

High Tech Time

Një avatar në transportin publik,për dëgjimin! Vjena e teston e para në botë!

Kompania e transportit publik të Vjenës "Wiener Linien" është e para në botë që teston një avatar për dëmtimin e dëgjimit në një aplikacion të transportit publik. Aplikacioni është zhvilluar në bashkëpunim me kompaninë "Sign Time" dhe është i disponueshëm për telefonat celularë Android. Siç njoftuan autoritetet e kryeqytetit austriak, avatari i gjuhës së shenjave quhet "Iris" dhe "Wiener Linien" është në kërkim të vullnetarëve për të testuar përdorimin e […]

today23/09/2022

Club Goes To Hollywood

Nuk ka më dyshime! Leo Di Caprio dhe Gigi Hadid janë çifti më i ri i showbizz-it!

Marrëdhënia në mes Leonardo DiCaprios dhe Gigi Hadid po bëhet më e fortë. Dyshja e famshme tashmë kanë kaluar shumë kohë së bashku sipas burimeve të afërta me çiftin. Një burim tha për “Us Weekly”  se DiCaprio ka patur gjithmonë një vend të veçantë për modelen dhe se dyshja janë në një romancë. “Aktori i “Titanic” dhe modelja  janë zyrtarisht në lidhje dhe “kanë shumë miq të përbashkët”, shton burimi, […]

today23/09/2022

Sport

Rikthehet finalja e ‘Euro 2020’, Italia pret Anglinë në Ligën e Kombeve

Kur duhen dy muaj nga Botërori i Katarit, Liga e Kombeve ka rezervuar një përballje spektakolare në “San Siro”. Italia dhe Anglia do të përballen mbrëmjen e sotme, duke rikthyer finalen e Evropianit të dy viteve më parë. Gjërat tani kanë ndryshuar, ndërsa si axurrët ashtu dhe 3 luanët janë shumë larg formës së asaj kohe. Grupi kryesohet nga Hungaria ndërkohë në vendin e dytë janë panxerat, të cilët këtë […]

today23/09/2022

Bota

Zbulohet virusi i ngjashëm me Covid, rezistent ndaj vaksinave

Një koronavirus i ri është zbuluar tek lakuriqët e natës që mund të shkaktojë probleme në popullatën njerëzore, sipas studiuesve. Virusi mund të infektojë qelizat njerëzore dhe mund të anashkalojë mbrojtjen imune nga vaksinat e COVID-19, shkruan Time. Shkencëtarët e udhëhequr nga Michael Letko, asistent profesor në Shkollën e Shëndetit Publik Paul Allen në Universitetin e Uashingtonit, gjetën një grup koronavirusesh të ngjashëm me SARS-CoV-2 që u zbuluan për herë […]

today23/09/2022

Aktualitet

Mbyllja e shkollës “Mehmet Akif”, reagon Rama

Pas vendimit për mbylljen e kolegjit turk në Tiranë ‘Mehmet Akif’ ka reaguar kryeministri Edi Rama. Rama shkruajti në Twitter se “Të shesësh godinën ku ke lejen e aktivitetit shkollor dhe të hapësh aktivitetin diku tjetër, pa marrë lejen sipas ligjit, pa plotësuar kriteret e pa përmbushur standartet e kërkuara ligjërisht, është një shkelje për të cilën ligji parashikon heqjen e liçencës.” Postimi i plotë: “Pas çdo vendimi kërkohet një […]

today23/09/2022

Shëndetësi

Studimi: Virusi i herpesit mund të shkatërrojë qelizat e kancerit

Një version i modifikuar gjenetikisht i virusit herpes ka dhënë rezultate të fuqishme kundër kancereve të avancuara, shkruan Euronews.  Studiuesit zbuluan se RP2, një version i ri i virusit ‘herpes simplex’, tregoi shenja të efektivitetit në një të katërtën e pacientëve me një sërë kanceresh të avancuar. Pacientët që u bënë pjesë e studimit, ishin të diagnostikuar me kancer në lëkurë, kokë ose qafë dhe kishin ezauruar opsionet e tjera […]

today23/09/2022

Aktualitet

Sulmet kibernetike, FBI dhe CISA zbërthejnë skemën

Byroja Federale e Hetimit (FBI) dhe Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës (CISA) kanë zbërthyer skemën e sulmeve kibernetike në Shqipëri. Sipas një deklarate të tyre, sulmuesit kishin akses në rrjet 14 muaj para sulmit dhe shfrytëzuan postën elektronike. Deri në qershor 2022 hakerët siguruan kredencialet nga rrjetet dhe në korrik 2022 lancuan ransomware në rrjete Sipas FBI-CISA, sulmi i shtatorit ishte hakmarrje për prishjen e raporteve mes […]

today23/09/2022

Bota

Iran, goditi një grua në rrugë, turma sulmon burrin (video)

Kaosi ka përfshirë Iranin pas vdekjes së 22-vjeçares Mahsa Amini, e cila u ndalua nga policia për shkelje të kodit islamik të veshjes të zbatuar rreptësisht në vend, ndërsa presidenti, Ebrahim Raishi, theksoi ditën e djeshme se “ekziston liria e shprehjes në Iran, por skenat e kaosit janë të papranueshme”. Nga selia e OKB-së, presidenti i Iranit, Ibrahim Raisi, u përpoq të portretizonte protestat masive si të pajustifikuara dhe të […]

today23/09/2022

0%