play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: August 2023

255 Results / Page 1 of 29

Background

LifeStyle

Studimi: Gjuhët e huaja ndihmojnë kujtesën dhe stërvisin trurin

Shumëgjuhësia stërvit trurin dhe rrit performancën e tij. Një studim i ri tregon se mësimi i disa gjuhëve përmirëson kujtesën vizuale, pavarësisht nga mosha. Krahasimi i fjalëve, formimi i fjalive, respektimi i gramatikës: Gjuha është një performancë njohëse e nivelit të lartë të trurit tonë. Bëhet edhe më komplekse kur përveç gjuhës amëtare mësojmë edhe gjuhë të tjera. Kjo është veçanërisht e lehtë gjatë fëmijërisë, sepse truri është edhe më […]

today31/08/2023

Bota

Sot shënohen 26 vite nga aksidenti fatal që i mori jetën Princeshës Diana

Në këtë ditë të vitit 1997, Princesha Diana mbeti e vdekur në një aksident automobilistik në Paris. Lajmi shkaktoi tronditje dhe zi në mbarë botën, ndërsa për monarkinë britanike ishte një moment vërtetë i vështirë. Më 31 gusht 1997, 26 vjet më parë, në një aksident tragjik, brenda tunelit Ponte del’ Alma në Paris, Princesha Diana u vra së bashku me partnerin e saj Dodi al Fayette dhe shoferin e […]

today31/08/2023

Show Biz

Rita Ora shfaqet e veshur kuq e zi në Festivalin e Filmit në Venecia

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora, bëri një hyrje spektakolare në Festivalin e Filmit në Venecia të enjten. Ajo u shfaq e veshur me fustan kuq e zi dhe përshëndeste me duar nga varka. 32-vjeçarja edhe këtë herë nuk kaloi pa tërhequr vëmendjen e publikut, duke mos shpëtuar as dhe një moment nga “syri” i paparacëve. Kujtojmë që Festivali i 80-të Ndërkombëtar i Filmit në Venecia organizohet nga La Biennale di Venezia […]

today31/08/2023

Bota

Moska: Filmat “Barbie” dhe “Oppenheimer” janë kundër vlerave tradicionale ruse

Filmat amerikanë “Barbie” dhe “Openheimer”, dy nga sukseset më të mëdha të kinematografisë në nivel global, bien ndesh me politikën e Rusisë për “forcimin e vlerave tradicionale dhe shpirtërore”, tha sot Moska, përmes një deklarate nga Ministria e Kultura. Sipas Novaya Gazeta, njoftimi i ministrisë është një përgjigje ndaj propozimit të bërë në fillim të gushtit nga Vladislav Davankov, nënkryetar i Dumës së Shtetit, i cili i referohej shfaqjes së […]

today31/08/2023

Politikë

Më 1 Shtator Shqipëria merr për herë të dytë Presidencën e Këshillit të Sigurimit në OKB

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka ka dhënë deklaratë për mediat, pasi Shqipëria merr për herë të dytë, Presidencën e Këshillit të Sigurimit në OKB. “Marrja e Presidencës vjen në një moment të vështirë, kur bota përballet me një sërë krizash serioze. Presidenca e KS na jep mundësinë të përcaktojmë se cilat situata krizash marrin vëmendjen e posaçme të KS. Shqipëria ka akumuluar gjatë 20 muajve të fundit një […]

today31/08/2023

Arsim

Nga 4 shtatori, nisin regjistrimet e studentëve në konvikte, ja procedura e re

Nga 4 shtatori, nisin regjistrimet për akomodimin e studentëve për vitin e ri akademik 2023-2024, pranë Rezidencës Studentore Universitare Nr.1dhe Rezidencat e Universitetit Bujqësor. Në 22 godinat e Rezidencën Studentore Universitare nr.1 përfshirë edhe 7 Rezidencat e Universitetit Bujqësor mund të akomodohen në total 6506 studentë. Rezervimet për akomodim, mund të bëhen në platformën online, “Rezidenca Studentore Universitare Nr.1, Tiranë”. Rezervimet online do të jenë te hapura gjatë gjithë vitit […]

today31/08/2023

Aktualitet

Dekani i fakultetit në Shkup nuk shpall tender, por merr furçën dhe lyen vetë godinën

Në një kohë kur në Maqedoninë e Veriut dhe mbarë Ballkanin tenderat janë kthyer në biznes dhe shpallen për çdo imtësi që një institucion mund të ketë nevojë, dekani i parë shqiptar i Fakultetit të Arteve Dramatike në Shkup ka treguar të kundërtën. Besfort Idrizi është padyshim një figurë e nevojshme dhe shpeshherë e munguar në institucionet arsimore.Dekani i parë shqiptar i Fakultetit të Arteve Dramatike në Shkup, ka shprehur […]

today31/08/2023

Interesante

Komentin e preferuar në postimin tuaj në Instagram mund ta shpërndani në InstaStory

Instagram po eksperimenton me një opsion të ri me të cilin përdoruesit mund të shpërndajnë komentet e preferuara nga fotot ose Reels e tyre  në InstaStory. Adam Mosseri u shpreh se kompania dëshiron që t’ua lehtësojnë “creators” shpërndarjen e komenteve interesante. “Po testojmë mundësinë që llogaritë publike të shpërndajnë komentet e fotove ose Reels që kanë postuar drejt e në InstaStory. Kjo do t’i ndihmojë që të theksojnë komentet e rëndësishme […]

today31/08/2023

LifeStyle

Alarm i kuq, nëse partneri juaj përsërit këto fjali po përpiqet t’ju manipulojë

Askush nuk dëshiron të mendojë se mund të manipulohet lehtësisht por në të vërtetë, ndodh më shpesh se ç’mund t’jua marrë mendja. Partnerët manipulues kanë taktika të cilat nuk kuptohen lehtë, sidomos nëse nuk keni shumë kohë që dilni. Më poshtë keni disa fraza të cilat tregojnë se njeriu me të cilin po njiheni, po përpiqet t’ju manipulojë. “E di që sapo jemi njohur, por të dua” Nëse dikush ju […]

today31/08/2023

0%