play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Sport

Statuja e Cristiano Ronaldos në Indi ngjall debate të forta!

today07/01/2022

Background
share close

Zyrtarët lokalë në shtetin indian të Goas kanë mbrojtur vendosjen e një statuje të Cristiano Ronaldos pasi ajo u prit me një reagim të ashpër për kolonializmin. Statuja u vendos në atë që përgjegjësit pretendojnë se ishte një përpjekje për të frymëzuar të rinjtë vendas për ta çuar futbollin në nivelin tjetër në zonë, por përdorimi i një ylli portugez nuk u mirëprit nga të gjithë.

Goa ishte nën sundimin e perandorisë portugeze për qindra vjet, duke u aneksuar nga India në shekullin e 20-të, dhe shumë nga kritikat kanë ardhur nga ata që e shohin kombësinë e Ronaldos si një kujtesë të së kaluarës koloniale. Megjithatë, ata që mbrojnë vendimin kanë vënë në dukje profilin e shumëfishtë të fituesit të Topit të Artë në mbarë botën sesa kombësinë e tij. Megjithëse statuja të tjera të futbollistit janë zbuluar më parë diku tjetër, ministri i Goas Michael Lobo tha si më poshtë.

Kjo është hera e parë që statuja e Cristiano Ronaldos ngrihet në Indi. Kjo nuk është për gjë tjetër veçse për të frymëzuar rininë tonë. Nëse doni ta çoni futbollin në një nivel tjetër, atëherë kjo është ajo që djemtë dhe vajzat e reja do të presin me padurim, duke bërë selfie dhe duke parë statujën dhe duke u frymëzuar për të luajtur.

Ka disa njerëz që kanë kundërshtuar vendosjen e statujës dhe mendoj se ata urrejnë futbollin. Ata nuk e konsiderojnë futbollin si fe. Futbolli është një lojë ku të gjithë janë të barabartë, pavarësisht nga ngjyra, feja, etj.

Written by: admin

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *