Lajme


Situata e Covid-19/ Ulet numri i rasteve të reja, ministria: “Mos neglizhoni masat”

Postuar nga admin

6th April 2021Një ulje drastike e numrit të të infektuarve me Covid është shënuar në vendin tonë gjatë 24 orëve të fundit.

Sipas raportit të fundit të publikuar nga ministria nga 2 334 testime që janë konfirmuar të infektuar me Covid 141 raste të reja dhe kanë humbur jetën 9 persona.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

34 raste në Tiranë, 16 raste në Shkodër, 9 raste në Gjirokastër, 6 raste në Durrës, Vlorë, 5 raste në Fier, Devoll, 4 raste në Elbasan, Lushnje, Skrapar, 3 raste në Kavajë, Sarandë, Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Dibër, Malësi e Madhe, 2 raste në Krujë, Has, Mirditë, Tropojë, Përmet, Divjakë, Selenicë, Dropull, 1 rast në Kurbin, Korçë, Kukës, Lezhë, Rrogozhinë, Librazhd, Tepelenë, Belsh, Gramsh, Kuçovë, Finiq, Patos, Cërrik, Këlcyrë.

Ndërkohë me të gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 9 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 4 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Durrësi,1 qytetar nga Devolli, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Kurbini, të moshave 65 – 82 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Gjithashtu gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 604 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 95,035 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 256 pacientë, 19 në terapi intensive, nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (06 Prill 2021)

Raste të reja ditore        141

Të shëruar në 24 orë     604

Të shtruar në spitale      256

Humbje jete në 24 orë    9

Testime ditore                2334

Testime totale            575,055

Raste pozitive             126,936

Raste të shëruara        95,035

Raste Aktive                 29,618

Humbje jete                  2283

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   20978

Fier      2556

Durrës   1233

Gjirokastër  1229

Shkodër  1028

Vlorë     743

Korçë   737

Kukës     346

Dibër    337

Elbasan  243

Lezhë     134