play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Club Goes To Hollywood

Shuhet Barry Cryer, legjenda e komedisë britanike!

today27/01/2022

Background
share close

Barry Cryer, legjenda e komedisë britanike, ka  ndërruar jetë në  moshën 86-vjeçare.Familja e Cryer tha se ai  vdiq i qetë, në gjendje shpirtërore të mirë dhe me familjen  rreth tij”.Shumë miq e adhurues shprehen ngushëllime në rrjete sociale. Stephen Fry shkroi: “Lajm i tillë i trishtuar, një nga të mëdhenjtë absolut të komedisë britanike, Barry Cryer, nuk është më. Një shkrimtar dhe interpretues i lavdishëm, i mrekullueshëm, gazmor dhe i talentuar, i cili përshkoi të gjitha traditat komike. I dashur botërisht… lamtumirë, Baz.”Cryer ka punuar me yje të tjerë, duke përfshirë Spike Milligan, Tommy Cooper, Les Dawson, Two Ronnies dhe Morecambe and Wise.I lindur në Yorkshire në vitin 1935, karriera e tij filloi në teatrin Windmill në West End të Londrës, i cili shfaqte akte komedi midis shfaqjeve të rrezikshme për të cilat ishte më i njohur.Cryer fillimisht u pa nga David Frost, i cili e ftoi atë të shkruante për The Frost Report, i cili u transmetua për herë të parë në vitin 1966. Ekipi i tij i shkrimit përfshinte një koleksion të peshave të rënda të komedisë së ardhshme, duke përfshirë John Cleese, Ronnie Barker dhe Graham Chapman.Cryer tha në 1998: “Unë nuk kam pasur një karrierë, vetëm një seri incidentesh. Unë kam qenë për fat të mirë gjatë gjithë jetës sime.”

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *